Gezinimi atla

QC20-W ballbar sistemi

Renishaw ballbarları yaklaşık 30 yıldır pazarda öncü olmuştur ve bu liderlik bugün QC20-W kablosuz ballbar sistemi ile devam etmektedir.

Sisteme genel bakış

QC20-W sistemi Renishaw'un uzun yıllara dayanan ballbar test deneyimini kullanmakta ve belirgin performans ve çalışma faydaları sunmaktadır:

 • Bluetooth kablosuz teknoloji kablo kaynaklı sorunları ortadan kaldırır, kapalı kapılar ardındaki işlemlerin sorunsuz yürütülmesini sağlar ve sisteme zarar verme olasılığını azaltır.
 • “Kısmi yay” (220°) testine imkan veren donanım ve yazılım. Bu size aşağıdaki alanlarda daha fazla esneklik sağlar:
  • Geliştirilmiş Z ekseni testi (özel fikstür gerektirmez)
 • Eksen hareketinin sınırlı olduğu testler (genellikle işleme merkezlerinde Z ekseni ve torna tezgahlarında X ekseni)
 • İkisi “kısmi yay” testi olacak şekilde üç testli “hacimsel analiz” sunarak, tek bir ayarlamadan, 3 düzlemde test yapabilme becerisi
 • Daha hızlı veri okuma, küçük test çaplarında ve yüksek besleme hızlarında daha gelişmiş analiz yapılmasını sağlar.
 • Geliştirilmiş Ballbar 20 yazılımı, geliştirilmiş testler için pek çok yeni özellik içerir ve kullanımı çok daha kolaydır.

QC20-W ballbar testi nedir?

QC20-W ballbar

QC20-W ballbar sisteminin içeriği şöyledir:

 • QC20-W ballbar (her iki ucunda hassas küreler bulunan, çok yüksek hassasiyetli, teleskopik lineer sensör)
 • biri tezgah tablasına ve diğeri tezgah iş miline veya iş mili yatağına monte edilmiş, iki adet hassas manyetik yatak.

Kullanım sırasında sensörün küreleri manyetik yataklara kinematik olarak yerleştirilmiştir. Bu bağlantı, tezgah, tabla üzerindeki yatak çevresinde programlanmış olan dairesel rotayı izlerken, ballbarın çaptaki anlık değişimleri ölçmesine imkan verir.

Toplanan veriler, Ballbar 20 yazılımının genel pozisyonlandırma hassasiyetini (dairesellik, dairesel sapma) uluslararası standartlara veya Renishaw'un kendi analiz raporlarına uygun olarak, hesapladığı bir bilgisayara gönderilir. Bu rapor, bir dizi lineer okuma değerinden, pek çok ilave tezgah hatasını teşhis etmek amacıyla, benzersiz bir matematiksel analiz kullanır. Veriler, yapılan teşhise yardımcı olmak ve desteklemek için, sayısal formatın yanı sıra grafiksel olarak da gösterilir.

Ballbar testi açıklaması

Ballbar testinin faydaları

QC20-W ballbar sistemi

Ballbar testi, CNC takım tezgahlarının pozisyonlandırma performansının uluslararası standartlara (örneğin ISO, ANSI/ASME vb) göre basit ve hızlı şekilde kontrolünü sağlamaktadır. Ayrıca kullanıcıların kendi tezgahlarının performansını karşılaştırma ve izlemelerine ve bakım gerektiren problemleri ve onları oluşturan hata kaynaklarını kolayca teşhis etmelerine imkan vermektedir.

Düzenli yapılan ballbar testleri ile:

 • hassas parçaların CNC’den ilk işlemede alınması sağlanır
 • tezgah yatış süresi, hurda miktarı ve bakım maliyetleri düşürülür
 • tezgah performansı ve kalite yönetim standartları arasındaki uygunluk kanıtlanır
 • tespite dayalı önleyici bakım işlemleri gerçekleştirilir

Neden Renishaw QC20-W ballbar kullanayım?

Becerileri

QC20-W kısmi ark testi

Standart QC20-W ballbar kiti, 100 mm uzunluğunda ballbar montaj parçası ve 50, 150 ve 300 mm uzatma çubukları içermektedir. Ballbarı farklı uzatma çubukları kombinasyonları ile monte ederek, ballbar testlerini 100, 150, 250, 300, 400, 450, 550 veya 600 mm yarıçap boyutlarında yürütmek mümkündür.

Yeniden tasarlanmış ballbar yatakları, (yeni merkezi mil ve takım uzatmaları dahil) QC20-W'nin düzlemlerde merkez mil ekseni boyunca, ilave 220° "kısmi yay" testleri yürütmesine imkan tanır. Bu sizin artık, merkez milini yeniden pozisyonlandırmaya gerek kalmaksızın, ballbar testlerini üç ortogonal düzlemde yürütmeniz anlamına gelmektedir, böylece test hızınız artmaktadır. (“kısmi yay” testlerini 150 mm’den büyük yarıçap ile yapıyorsanız, özel yükseltme fikstürüne ihtiyacınız olacaktır.)

Sonuçlar ayrıca yeni "hacimsel analiz" rapor fonksiyonunda (bakınız Ballbar 20 yazılımı), tüm verilerin aynı nokta etrafından toplandığının güvencesi ile kullanılabilmektedir.

QC20-W ballbar, yeni zaman-tabanlı yazılım paketi Ballbar Trace ile birlikte kullanılabilir. Ballbar Trace yazılımının esnek kullanım özelliği, 5-eksenli ballbar doğrulama (ISO 10791-6 standardına göre) ve statik izleme dahil olmak üzere, QC20-W'nin pek çok yeni uygulama ile kullanılmasına imkan verir. Yeni yazılım mevcut QC20-W kullanıcıları için ücretsizdir .

Kit içeriği

QC20-W kablosuz ballbar kiti

Standart QC20-W kiti, içerisinde kablosuz QC20-W ballbar, pil, iş mili ve tezgah yatakları (miller), 50 mm, 150 mm ve 300 mm ballbar (çeşitli test çaplarına imkan tanımak için) uzatma çubukları ve takımlar bulunan, kendi sağlam taşıma çantası ile piyasaya sunulmaktadır.

Ballbar 20 yazılımı ve kullanma kılavuzu tek bir CD içerisinde, ayrı bir DVD’de yer alan “Başlarken” isimli video kılavuzu ile birlikte verilmektedir.

Ayrıca geliştirilmiş test analizi için bir kalibratör de bulunmaktadır. (Kalibratör, ölçüm hataları için mutlak okumalar sağlar ve ballbarın nominal olarak doğru okuduğunun kolay bir şekilde kontrol edilmesine imkan verir).

QC20-W ballbar ile çalışmaya başlarken

Ballbar ve kalibratör için tamamen izlenebilir kalibrasyon belgeleri ve tezgahlarda test sonuçlarını görüntülemek için geçerlilik etiketleri de kite dahildir.

Her bir QC20-W ballbar kiti, size sistemi tanıtan, ardından sistemin ayarlama, kurulum ve kullanımını adım adım anlatan ve testi nasıl gerçekleştireceğinizi ve sonuçları nasıl inceleyeceğinizi gösteren, “QC20-W ballbar ile çalışmaya başlarken” DVD’si içermektedir. DVD'yi, yerel Renishaw ofisinizden ücretsiz temin edebilir veya Eğitim videoları sayfasından görüntüleyebilirsiniz.

Opsiyonel ekstralar

QC20-W ballbar kapasitesi bir dizi opsiyonel aksesuar seçenekleri kullanılarak arttırılabilir.

 • İlave uzatmalar ile 1350 mm yarıçapa kadar testlerin yapılması mümkündür.
 • Küçük daire aksesuar seçenekleri kiti 50 mm yarıçapındaki testlerin yürütülmesine imkan verir.
 • Testler ayrıca iki eksenli tezgahlarda VTL adaptörü ve pek çok torna tezgahında 360° torna tezgahı aksesuar seçenekleri kiti kullanılarak yürütülebilir.

QC20-W, tüm bu seçeneklere ek olarak çeşitli besleme hızları kullanabilme esnekliği ile testlerin çok esnek bir şekilde yapılmasına imkan verir.