Gezinimi atla

Ballbar 20 Yazılımı

220° kısmi yay testi (tercihe bağlı donanım ile sadece QC20'de) ve hacimsel teşhisi destekleyen, etkin ve kullanımı kolay yazılım.

Test etme ve raporlama için daha fazla esneklik sağlamak amacıyla geliştirilmiş yazılım.

Ballbar 20 yazılımı QC20 ballbar ile kullanılmak üzere geliştirilmiştir, ancak mevcut QC10 ballbarlarla da uyumludur, hatta mevcut Ballbar 5 test dosyalarını ve şablonlarını bile kullanabilir. Bu durum, QC10 ve QC20 ballbarların ikisini de kullanıyor olsanız bile, tek bir yazılım programı kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

En önemli faydaları

  • Ballbar 20 Hacimsel teşhisler - Birbirine dik düzlemlerden (uyum kriterlerine tabi) 3 test dosyası seçmenize ve onları tek bir sayfada görüntülemenize imkan verir. Analiz sonucu ile genel max. ve min dairesellik değerlerini bulunarak "küresellik" elde edilir. Ayrıca her düzlem için dairesellik sonuçları ayrı ayrı gösterilmektedir. (Not: hacimsel analiz sadece Ballbar 20 yazılımı ile toplanan test sonuçları ile çalışmaktadır.).
  • En son standartlar - Teşhis, ISO 230-4:2005 ve ASME B5.54-2008 standartlarına uygun olarak piyasa mevcuttur, ayrıca bu standartların daha önceki versiyonlarına göre analiz yapma seçeneği de bulunmaktadır.
  • Tezgah klasörlerinin ve dosyalarının dışa ve içe aktarılması - Servis mühendislerinin merkezi/ortak paylaşımlı bir alana yerleştirilmiş verileri kolaylıkla güncellemesine ve paylaşmasına imkan verir.
  • Tezgahları "Klonlama" fonksiyonu - Mevcut bir tezgahı seçip, sonra "klonlama" ve düzenleme işlevlerini kullanarak çok sayıda benzer tezgah yaratmayı kolaylaştırır.
  • Tekrar/çoklu testler (sadece gelişmiş modda) - Bir kullanıcının, otomatik veri dosyası kaydetme seçeneği ile (artan dosya referans ismi ile) seçtiği sayıda ardışık test yapmasına imkan verir.

Anahtar özellikler

Kapsamlı test ve raporlama

Ballbar 20, ister "bir defaya mahsus" veya isterse müşteri tarafından tanımlanmış bir test şablonu kullanarak, ballbar test ayarları yapmanızı ve bu testleri yürütmenizi mümkün kılar. Toplanan veriler, kapsamlı bir Renishaw analiz formatının yanı sıra, ISO 230-4, ANSI B5,54 gibi pek çok uluslararası standartta analiz raporları olarak görüntülenebilir.

Grafiksel iz görüntülemeye ilave olarak, Ballbar 20 yazılımı, hatanın konumsal toleransı için verilen bir değerle birlikte açıkça belirtilen, teşhis edilmiş her bir hatayı genel tezgah hassasiyetindeki etkisine göre sınıflandırır.

Tezgah performans geçmişi

Artık "tıpatıp aynı"yı mümkün kılmak amacıyla, müşteri tarafından tanımlanmış bir test şablonu kullanarak, ballbar tarafından ölçülmüş tezgah performans özelliklerinden (örneğin ISO 230-4 dairesel ve radyal sapmalar, pozisyonel tolerans, karelik, vida boşluğu vs.) kaçının belirli bir zaman süreci içerisinde değiştiğini açıkça görebilirsiniz. Kısaca tezgah için tam bir ballbar "tıbbi rapor"u hazırlamış olur!

Çizimler, bakım gereksinimlerinin önceden programlanmasına imkan tanıyarak, eğilimleri kolayca görünür hale getirirler. Ayrıca çizimlerde görülen devamsızlıklar tezgahta yaşanan bir arızadan sonra hatanın teşhisine yardımcı olur.

Ayrıca QC20 ballbar ile ölçülen her hangi bir tezgah özelliği üzerinde uyarı ve hata toleransları koyulabilir. Bir kez ayarlandıktan sonra bu toleranslar geçmiş grafiklerinde görüntülenir ve ayrıca her bir ballbar testi yürütülürken sonuçları anlık olarak kontrol etmeniz için kullanılabilir.

“Parça program oluşturucu”

Parça program oluşturucu, ballbar test programlarını hızlıca ve otomatik olarak oluşturmanıza imkan verir. Sadece testin ayarlarını yapın ve daha sonra kontrol modelini seçin (yazılımda çeşitli kontrol tipleri mevcuttur, ama bu değerler eklenebilir ve değiştirilebilir). Gerekli ise, tek bir tıklama ile daha ileride düzenlemeye ve CNC'ye veri aktarımı için karşıdan yüklemeye imkan veren, bir program oluşturabilirsiniz. Oluşturulan programlar ileride kullanılmak yazılımda saklanabilir.

Ballbar çizim simülatörü

Bakım ve ayarların tezgah performansı üzerindeki etkilerini önceden tahmin eder.

Kullanıcının test sonuçlarını ekranda görmesine izin verir. Bu sonuçlardaki geometri, mekanik oynama ve dinamik değişkenler rakamsal olarak değiştirilerek ballbar çiziminin, daireselliğin ve pozisyonel toleransın nasıl etkilendiği izlenebilir. Bu işlemler ayrı bir similatörde yapıldığı için orijinal test verisini bozma olasılığı da ortadan kalkar.

Çok dilli destek

Ballbar 20 yazılımı aşağıda verilen dil desteklerini içermektedir: İngilizce, Çekçe, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Portekizce, Rusça, İspanyolca, Japonca, Korece, Çince, Polonyaca, Türkçe, İsveççe ve Macarca.

Ballbar 20’nin, yazılımın çalışma dilinden bağımsız olarak, özellikle yabancı müşterilerinize test raporları vermeniz gerektiğinde ideal olan, alternatif dillerde rapor oluşturma imkanı sunduğunu unutmayınız.

Seçilebilir kullanıcı modları

Ballbar 20'nin kullanımı kolaydır, ama 3 ayrı işletim modu ile kendi ihtiyaçlarınıza uygun seçeneklerin yanı sıra operatör becerileri ve yetkilerinin seviyelerini sınırlandırabilirsiniz.

  • Hızlı Kontrol - Tezgahın farklı ayarlar ile bir defaya mahsus testler için kullanılmasıdır.
  • Operatör - Tezgahın durumunun düzenli karşılaştırmalı testler için kullanılmasıdır. Önceden tanımlanan test şablonları tezgahın kontrolünü hızlandırır ve ayarlamaların tutarlı olmalarını sağlar.
  • Gelişmiş - Ayarlama, düzenleme ve tezgah verilerini organize etme fonksiyonlarına tam erişim sağlar.

Resim galerisi

PC gereksinimleri

İşletim SistemiWindows 10 64-bit (1803 versiyonu veya daha fazlası) ve Windows 11 64-bit
Disk alanıMinimum 2 GB kullanılabilir alan
Kullanılabilir RAMMinimum 2 GB kullanılabilir alan
Ekran çözünürlüğüMinimum 1024 x 768 veya üzeri
PDF görüntüleyici
.NET Framework 4.8
Visual C++ runtimes for 2019