Gezinimi atla

Renishaw yeni XM-60 çok eksenli kalibratörü piyasaya sunuyor

Eylül 2016

Dünya lideri metroloji uzmanı Renishaw yeni XM-60 çok eksenli kalibratörünü Chicago ABD'de gerçekleştirilen IMTS 2016 ve Stuttgart, Almanya'da gerçekleştirilen AMB 2016 fuarlarında sergiledi. XM-60, lineer eksenler için tek bir ayarlama ile her oryantasyonda tüm altı serbestlik derecesini ölçme becerisine sahiptir. Basitlik ve zaman tasarrufu konularında, klasik lazer ölçüm tekniklerine kıyasla, önemli oranda ilerleme sağlar.

XM-60 altı serbestlik derecesi ölçümü

Bileşen toleransları ile ilgili talepler arttıkça, üreticilerin artık parçaları üreten tezgahlardan kaynaklanan tüm hata kaynaklarını, lineer ve doğrusallık hataları kadar, açısal hataları da, göz önüne almaları gerekmektedir. XM-60 tüm bu hataları tek bir ayarlama ile yakalar. Takım tezgahı pazarı için tasarlanan XM-60 çok eksenli kalibratörü, Renishaw'un XL-80 lazer sistemi, XR20-W dairesel eksen kalibratörü ve QC20-W kablosuz ballbarı içeren, kalibrasyon ürünleri serisini tamamlar. XM-60, çevresel koşulları düzeltmek için XC-80 çevresel kompansatörünü kullanır.

XM-60 çok eksenli kalibratör, benzersiz teknolojiyi patentli bir optik silindirik ölçüm ve fiber optik aktarıcı sistemi ile birleştiren, son derece hassas bir lazer sistemi sağlar. Kompakt aktarıcı ünitesi lazer ünitesinden ayrıdır, böylelikle ölçüm noktasındaki ısı etkileri azaltılmaktadır. Yan tarafından, baş aşağı ve hatta arka tarafından doğrudan tezgaha monte edilebilir. Bu özelliği bilhassa tezgaha erişimin zor olduğu alanlarda çok faydalıdır.

Ölçümün belirsizliklerini azaltmak her kullanıcı için çok önemlidir. XM-60, tezgah hatalarını doğrudan ölçmek için tasarlanmıştır. Bazı alternatif ölçüm tekniklerinde kullanılan karmaşık matematikten kaynaklanabilecek yanlışlıkları azaltır. Doğrudan ölçüm, kullanıcıların XL-80 ölçümü için ellerinde bulunan mevcut parça programları ile, tezgah ayarlamalarının öncesinde ve sonrasında yapılan karşılaştırmaları hızlı ve basit bir iş haline getirir. Alıcı, tezgahın hareketleri sırasında yanlışlıklara veya ölçüm sırasında lazer ışınında bir kırılmaya neden olabilecek, çekilir kabloları ortadan kaldıracak biçimde tamamen kablosuzdur ve şarj edilebilir pillerle çalıştırılır.

Her bir XM-60 çok eksenli kalibratörünün performansı uluslararası standartlara göre izlenebilir ve ayrıca her bir ünite sevk edilmeden önce belgelendirilir. Bu durum kullanıcılara sistemlerinin iş yerlerinde her gün belirlenen hassasiyeti sağlayacağının güvencesini verir.

XM-60 çok eksenli kalibratörünün piyasaya sunulmasını desteklemek amacıyla, ölçüm prosesinin akışı boyunca kullanıcılara yol göstermesi için, Renishaw'un CARTO yazılım paketinin yeni bir versiyonu piyasaya sunulacaktır. CARTO 2.0, hali hazırda veri toplama ve XL-80 lazer interferometre sistemi için analiz yapma imkanını sunan, Topla ve İncele uygulamalarını içermektedir. CARTO kullanıcı arayüzü, temaları değiştirme ve görüntüleri isteğe göre düzenleme becerisi ile, kullanıcıların tercihlerine uyması için kolayca konfigüre edilebilir. Tablet dostudur ve yoğun ekranlarda kullanım kolaylığı sağlaması için büyüyebilir menü bölümlerine sahiptir. Test metotları otomatik olarak kaydedilir, yani testi tekrarlamak için kullanıcıların daha önce yapılmış bir testi çağırması yeterlidir.

XM-60 tezgah Z ekseni üzerinde

Capture 2.0 yazılımı, Fanuc 30, Heidenhain 530, Mazak Matrix ve Siemens 840D kontrolörleri ile birlikte ilerideki sürümlerde çok daha fazlasını içerecek kontrolörleri destekleyen, tamamen yeni bir parça programı oluşturucu özelliği gösterir. Kullanıcı tarafından seçilen ortalama periyoda dayanarak programda durma süresini otomatik olarak ayarlayan gelişmiş özellikleri ve XL-80 sistemini kullanırken zaman esaslı veri yakalamaya yardım eden "eşleşmiş zaman" modu vardır. Capture 2.0 XM-60 modunda kullanım kolaylığını arttırmak amacıyla kalibratörün doğrusallık ölçüm fonksiyonunu kullanır.

XM-60 kullanıcılara, "tek bir veri toplama" işlemi ile tüm serbestlik derecelerinin ölçümü boyunca, güçlü tezgah teşhis becerisi sağlar. Kullanıcılar, her türlü ölçüm sırasında üç lineer ve üç dairesel hata kaynağı yakalayarak, sadece lineer ölçüm gerçekleştirildiğinde sıklıkla görülen etki yerine, hatalarının kaynaklarını bulabilirler. Tüm bu verilerin işlenmesi, altı veri kanalının tamamının özet bir görüntüsünü sağlayan, Explore 2.0 uygulaması tarafından yürütülür. Bu altı veri kanalının her biri çok çeşitli uluslararası standartlara uygun olarak görüntülenebilir. Bu kadar yüksek miktardaki verilerin yönetimi de Explore 2.0 yazılımı içerisinde kolaylıkla gerçekleştirilir. Kullanıcı tarafından tanımlanan bir etiket veri tabanında kaydedilen herhangi bir teste veya test grubuna atanabilir ve ardından veriler bu etiketlere göre filtrelenebilir.

Renishaw'un XM-60 çok eksenli kalibratörü, içerisinde aksesuarlar ve XC-80 kompansatör kiti için yer bulunan, sağlam bir Peli™ sistem çantasında verilir. Çanta, lazer sisteminin güvenli bir biçimde saklanmasını ve taşınmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Çoğu uygulamada lazer ünitesi ayarlamayı basitleştirerek, ölçüm sırasında çantanın içerisinde kalabilir. XM-60 kalibratörünün tezgahlara montajına yardımcı olması amacıyla, taşıma kolaylığı sağlamak için bir taşıma çantasında verilen, opsiyonel bir fikstürle bağlama kiti mevcuttur.

Karşıdan Yüklemeler

Renishaw ve ürünleri hakkında daha fazla görsele, videoya, firma biyografilerine veya bilgiye ulaşmak için Medya Dağıtım Merkezimizi ziyaret ediniz.