Gezinimi atla

REXA30 dairesel (açılı) halkalı RESOLUTE™ mutlak enkoder sistemi

Özellikler

 • Mevcut protokoller: BiSS®, DRIVE-CLiQ, FANUC, Mitsubishi, Panasonic, Yaskawa
 • Okuma kafası boyutu: 36 x 16,5 x 17,2 mm
 • 8 500 devir/dakika hızda 32 bit/devir'e varan çözünürlük
 • ±1 ark saniyeye varan kurulu hassasiyet
 • Vakum uyumlu, Genişletilmiş Sıcaklık Aralıklı ve yan kablo çıkışlı versiyonları mevcuttur

Faydalar

 • Kalın enine-kesitli halka
 • Mükemmel hareket kontrolü performansı
 • Toza karşı olağanüstü dayanıklılık
 • Geniş ayarlama toleransları
 • Geliştirilmiş pozisyon kararlılığı için 10 nm RMS'den daha düşük titreşme
 • Düzgün hız kontrolü için ±40 nm Alt-Bölümleme Hatası
 • Opsiyonel İleri Teşhis Aracı
Web sitesi reklam bantları için şeffaf şerit

RESOLUTE nedir?

RESOLUTE, toza karşı mükemmel dayanıklı ve pozisyon tespiti alanında bir çığır açan, gerçek bir mutlak, ince aralıklı optik enkoder sistemidir. 36 000 devir/dakika’da 32-bit çözünürlük kapasitesine sahip, dünyanın ilk mutlak optik enkoderidir. Ultra düşük SDE ve titreşme, sınıfındaki diğer tüm enkoderlerden daha üstün bir dairesel enkoder sistemin ortaya çıkmasına neden olur.

Kraliyet Queen Ticari Kuruluş Ödülü: Yenilik 2015

 

Yenilik kategorisinde 2015 Kraliyet Queen Ticari Kuruluş Ödülünü kazanmıştır

REXA30 halkası nedir?

REXA30, doğrudan çevresine işaretlenmiş 30 µm aralıklı mutlak bölmelerden oluşan, yekpare paslanmaz çelik bir halkadır. Daha büyük bir enine-kesite sahip olması, iki Resolute okuma kafasından gelen ortalama sonucu kullanarak kolaylıkla düzeltilebilen eksantriklik dışındaki, tüm kurulum hatalarını azaltmasına imkan verir. ±1 ark saniyeye varan toplam kurulu hassasiyet, sıfır bağlama kaybı ve olağanüstü tekrarlanabilirlik özelliklerine sahiptir.
REXA30, sahip oldukları geniş iç çapları sayesinde esnek entegrasyon sağlayan, çeşitli boyutlarda (Ø52 mm - Ø417 mm) piyasada bulunmaktadır. Temassız format; boşluk, şaft burulması ve klasik bitişik enkoderlere özgü mekanik histerisiz hatalarını ortadan kaldırır.

Neden bu enkoder sistemini seçmelisiniz?

Kolay hata bulma ve servis imkanı

İleri Teşhis Aracı ADTa-100 RESOLUTE™ enkoder okuma kafalarından kapsamlı gerçek zamanlı veri elde eder. Bilgiler kullanıcı dostu ADT View yazılımı arayüzü aracılığıyla görüntülenir. Çoğu durumda enkoder üzerindeki entegre ayar LED’i sistemin kurulması için yeterli iken, ADT daha zorlu kurulumlara yardımcı olmak üzere kullanılabilir. ADT ayrıca enkoder performansı hakkında bilgi verebilir ve uzun tezgah durma sürelerini önlemek için sistem arızalarının bulunmasına yardımcı olabilir.

Mükemmel hareket kontrolü performansı

RESOLUTE'un endüstri lideri performansı, karmaşık, güvenilir ve tamamen yenilikçi bir çalışma metodunun sonucudur. Sistem çok önemli bir biçimde, 30 µm nominal aralıklı, tek raylı, tekrarsız bir "barkod" cetvel formatı kullanmaktadır. RESOLUTE okuma kafası karmaşık optik tasarımı ile bu cetvelin neredeyse anlık bir görüntüsünü yakalar. Söz konusu görüntü analiz edildiğinde 100 m/s'yeye varan hızlarda tanımlanacak benzersiz bir pozisyonu mümkün kılar. Sistem, 1 nanometre (1 metrenin 1 milyarda biri) kadar küçük çözünürlük ve düşük ses (10 nm RMS titreşme) ve sadece ±40 nm SDE (Alt-Bölümleme Hatası, bir cetvel üzerindeki bölümler arasındaki hata) ile pozisyonun belirlenmesine izin verir. Bu durum, daha kolay hız kontrolünü ve sağlam bir pozisyon kararlılığını garanti etmek için üstün bir enkoder pozisyon tespiti sağlar.

Geniş ayarlama toleransları

RESOLUTE, açısal hizalamalarda küçük hatalar oluştuğunda fazlanma problemlerine neden olan, yan yana çift rotalar (bir artımsal, bir mutlak) kullanmak gibi klasik teknikleri takip etmemektedir. Bunun yerine, bu mutlak enkoder, hem mutlak pozisyon ve hem de gömülü faz bilgisini tek bir kodda birleştiren optik mutlak cetvel ile tek bir rota özelliği göstermektedir. Bu teknoloji, hareket eksenleri zaman içinde otursa veya hareket etse bile, RESOLUTE’a hızlı ve kolay kurulum için çok daha geniş ayarlama toleransları (±0,5° yatay sapma toleransı) ve üstün uzun-vadeli güvenilirlik sağlar. Kurulum ve teşhiste daha fazla yardım için, okuyucu kafasının üzerinde entegre bir ayar LED’i bulunmaktadır.

Arayüz seçeneği 

DRIVE-CLiQ arayüzü

 • DRIVE-CLiQ protokolü için gereklidirRESOLUTE gerçek-mutlak optik enkoder ile kullanım için DRIVE-CLiQ arayüzü
 • ayrıca yüksek hassasiyetli dairesel sistemler için çift kafalı girdiler de mevcuttur
 • iletişim alarmlarını gösterir
 • okuma kafası LED'ini iki katına çıkarır

  

Diğer mevcut protokoller için herhangi bir arayüz gerekmemektedir.

Opsiyonel İleri Teşhis Aracı ADTa-100

İleri Teşhis Aracı ADTa-100

RESOLUTE enkoder sistemi İleri Teşhis Aracı ADTa-100 ve ADT View yazılımı ile uyumludur. Bu teşhis aracı ve yazılım daha zorlayıcı kurulum ve teşhislere yardımcı olmak için kapsamlı gerçek zamanlı enkoder veri bildirimi sağlar. Yol gösterici yazılım arayüzü aşağıdaki fonksiyonlar için kullanılabilir:

 • Uzaktan kalibrasyon
 • Tüm eksen uzunluğu boyunca sinyal optimizasyonu
 • Enkoder pozisyonunun dijital okumaları (cetvele göre)
 • Verilerin dışa aktarılması ve kaydedilmesi
 • Sıfıra ayarlama
ProtokolAçıklamaTeknik tanıtım sayfasıUyumlu ürünler
BiSS®

Renishaw mutlak enkoderlere hizmet veren BiSS C (tek yönlü) açık protokolü destekler. BiSS yüksek-hızlı bir seri protokoldür, yüksek ivme, düzgün hız kontrolü, mükemmel çift-yönlü tekrarlanabilirlik ve sabit pozisyon kararlılığı gerektiren dinamik eksenler için mükemmeldir.
BiSS ile RESOLUTE, pek çok endüstri-standardı kontrolör, sürücü, DRO ve PC sayaç kartları ile uyumlu olan, hem lineer, hem de dairesel (açılı) enkoder versiyonlarında mevcuttur.

RESOLUTE BiSS

BiSS uyumlu ürün sayfası

DRIVE-CLiQ

Siemens DRIVE-CLiQ arayüzlü RESOLUTE lineer ve dairesel uygulamalar için mevcuttur. DRIVE-CLiQ, enkoder ve direkt ölçme sistemlerini SINUMERIK ve SINAMICS sürücü bileşenleri ile birbirine bağlamak için kullanılan, yaratıcı ve etkin bir iletişim arayüzüdür.

RESOLUTE DRIVE-CLiQ

Yok

FANUC

FANUC seri iletişim arayüzlü RESOLUTE dairesel ve lineer uygulamalar için mevcuttur. RESOLUTE, FANUC kontrolörleri kullanan yüksek-performanslı takım tezgahlarına pek çok avantaj getirir. Daha hızlı, dayanıklı ve güvenilir saf seri iletişim, üstün konturlama performansı ve daha yüksek servo sağlamlığı. Ayrıca, temassız format; boşluk, şaft burulması (burulma) ve diğer klasik bitişik enkoderleri zorlayan histerisiz hatalarını ortadan kaldırmaktadır.

RESOLUTE FANUC

Yok

Mitsubishi

Mitsubishi seri iletişim arayüzlü RESOLUTE dairesel ve lineer formlarda mevcuttur. RESOLUTE, takım tezgahı uygulamaları için J4 serisi servo sürücüleri ve MDS-D2/DH2/DM2/DJ sürücüleri ile uyumludur.

RESOLUTE Mitsubishi

Yok
PanasonicPanasonic seri iletişim arayüzlü RESOLUTE lineer ve dairesel formlarda mevcuttur. A5 ve A6 serisi sürücüler ile uyumlu olup, daha iyi servo ve hız kontrolü için yüksek çözünürlüklü tekrarlanabilir geri bildirim sağlar.RESOLUTE PanasonicYok

Yaskawa

Yaskawa'lı RESOLUTE seri iletişim arayüzü dairesel ve lineer formlarda mevcuttur ve Sigma-5 ve Sigma-7 SERVOPACK'leri ile uyumludur.

RESOLUTE Yaskawa

Yok

Teknik özellikler

Ölçüm standardı

Yekpare ultra yüksek hassasiyetli mutlak kodlu paslanmaz çelik halka

Okuma kafası boyutu (UxGxY)

36 mm x 16,5 mm x 17,2 mm

Cetvel aralığı

Nominal 30 μm

Termal genleşme katsayısı, 20 °C sıcaklıkta15,5 ±0,5 μm/m/°C

Halka dış çapı

52 mm - 417 mm

Toplam kurulu hassasiyet (iki okuma kafası ile)

(≥100 mm çap) ±1 ark saniye

(75 mm çap) ±1,5 ark saniye

(≤57 mm çap) ±2 ark saniye

Maksimum hız

(Detaylı bilgi için teknik tanıtım sayfasına bakınız)

8 500 devir/dakika (52 mm halka üzerinde)

Protokoller†

BiSS C, DRIVE-CLiQ**, FANUC, Mitsubishi, Panasonic ve Yaskawa

Çözünürlükler

BiSS C: 18-bit, 26-bit ve 32-bit

FANUC: 23-bit ve 27-bit

Mitsubishi 2-kablolu: 23-bit

Mitsubishi 4-kablolu: 23-bit ve 27-bit

DRIVE-CLiQ**: 26-bit ve 29-bit

Yaskawa (dairesel servomotorlar): 24-bit

Yaskawa (tamamen kapalı devre kontrol): 23-bit, 26-bit ve 30-bit

Alt-Bölümleme Hatası (SDE)

±40 nm

Elektrik bağlantısı

10 metreye varan uzunluklarda, D-tipi konektörlü (9 pim veya 15 pim), ayrık bağlantılı, FANUC uyumlu konektör, LEMO ve M12

Güç kaynağı

5 V ±10%, 250 mA @ 5 V (sonlandırılmış)

Titreşim (çalışırken)

300 m/s2 maksimum @ 55 Hz - 2 000 Hz

Şok (çalışmazken)

1 000 m/s2, 6 ms, ½ sinüs

Çalışma sıcaklığı

0 °C - +80 °C

Sızdırmazlık

IP64

Ayrıntıların tamamı için teknik tanıtım sayfasına bakınız.

Diğer protokoller sürekli eklenmektedir.

**DRIVE-CLiQ teknik özellikleri için RESOLUTE DRIVE-CLiQ teknik tanıtım sayfasına bakınız.

Teknik tanıtım sayfaları

Karşıdan yüklemeler

Kullanıcı kılavuzu

Teknik makaleler

Teknik çizimler

Nasıl çalışır

RESOLUTE, hem patentli, hem de açık standartlı bir dizi endüstri standardı protokolü kullanarak, tamamen seri formatta çift yönlü olarak iletişim kurmaktadır.

Bilgi notları ile RESOLUTE™ enkoder optik şeması

Proses başlar...

Kontrolör okuma kafasına, lineer veya dairesel cetvelde o andaki mutlak pozisyonu yakalama talimatını veren, bir talep mesajı göndererek işlemi başlatır. Kafa, cetveli aydınlatmak için yüksek güçlü bir LED kaynağını yakıp, söndürerek cevap verir. Flaşın yanıp sönme süresi, hareketli eksenlerdeki görüntü bulanıklığını en aza indirmek için 100 ns kadar kısadır. Söz konusu zamanlama çok önemli bir biçimde, talep edilen ve raporlanan pozisyon arasındaki ilişkiyi korumak amacıyla, bir kaç nano saniye içerisinde kontrol edilir. Bu RESOLUTE'un çok yüksek özellikli hareket sistemlerine uygun olmasını sağlayan ana özelliklerinden biridir.

Tek raylı cetvel

Cetvel esasen, 30 µm nominal periyotları esas alan, tam-genişlikli kontrast çizgilerden oluşan bir tek raydır. Çok sayıda paralel rayın olmayışı, yatay sapma hatalarına ve kafa pozisyonundaki daha yanal toleransa karşı önemli bir bağışıklık sağlar.

Görüntü ile veri toplama

Cetvel, bozulmayı en aza indiren bir asferik lens aracılığıyla, özellikle RESOLUTE için tasarlanmış özel bir dedektör dizini üzerinde, görüntülenir. Katlanmış bir aydınlatma yoluna rağmen direk görüntüleme özelliğine sahip optik düzenleme, oldukça kompakt ama aynı zamanda kararlıdır. Böylelikle mükemmel bir ölçüm için gerekli olan kaliteyi garanti eder.

Veri çözümleme ve analiz

Bir kez dedektör tarafından yakalandıktan sonra görüntü bir analog - dijital konvertör (ADC) aracılığı ile, güçlü bir Dijital Sinyal İşlemciye (DSP) aktarılır. Sonrasında özel geliştirilmiş olan algoritmalar doğru mutlak pozisyon elde eder, ancak bu cetvelde yerleştirilmiş olan koda göre nispeten daha kaba bir pozisyondur. Bu proses kontrol edilir ve DSP'deki başka algoritmalar tarafından düzeltmeler yapılır. Bu algoritmalar cetvel kodundaki hatalardan ve kasıtlı kısıtlamalardan faydalanırlar. Bu arada diğer rutinler çok yüksek çözünürlüklü hassas pozisyonu hesaplarlar. Söz konusu pozisyon sonrasında, tamamen mutlak ve çok yüksek çözünürlüğe sahip bir konum sağlamak amacıyla, kaba pozisyon ile birleştirilir.

Son kontroller ve veri çıktısı

Son hata kontrol prosedürlerinin ardından bu bilgi, 1 nm'ye kadar pozisyonu temsil eden bir seri kelime olarak, kontrolördeki uygun protokole yüklenir. Elektriksel gürültü bozulmasına karşı koruma bir Çevrimsel Hata Denetiminin (CRC) eklenmesi ile sağlanır. Prosesin tamamı bir kaç saniye kadar kısa sürebilir ve saniyede 25 000 defaya varan sayılarda tekrarlanabilir. Aralarında ışık flaş süresinin eksen hızına göre ayarlamasının da yer aldığı çeşitli teknikler ile, bu performans, daha düşük çalışma hızlarındaki olağanüstü düşük pozisyonel titreşimi koruyarak, 100 m/s'ye varan hızlarda da elde edilebilir.

Ve sonuç...

Geniş kurulum toleranslarına sahip bir enkoderdir: RESOLUTE yatay sapma, aralık ve yuvarlanmada ±0,5° toleransa ve sürüş yüksekliğinde çarpıcı bir tolerans değeri olan ±150 µm'ye izin vermektedir. Bu arada geniş optik taban alanı ve gelişmiş hata düzeltme prosedürleri, hem parçacıklardan, hem de yağlı lekelerden kaynaklanan, optik kirlenmeye karşı mükemmel bir dayanıklılık sunar. Bu işlemler sırasında 100 m/s hızda 1 nm çözünürlük sağlar: RESOLUTE en zorlu mutlak görevlerin cevabıdır.