Gezinimi atla

Yeni çığır açan mobil teknoloji Renishaw enkoderlerine güveniyor

İngiliz şirketi Sarantel, firmanın patentli PowerHelixTM teknolojisini kullanarak, devrim niteliğinde bir cep telefonu anteni geliştirdi.

Klasik antenlerin aksine, performansı yakınlarındaki diğer iletkenler veya kullanıcı eli veya kafasından hiçbir şekilde etkilenmez. Bu eşsiz antenin üretiminde, Finlandiyalı Citam Assembly Automatics Oy şirketi tarafından üretilen çok özel bir tezgah ve Renishaw’un yüksek hassasiyetli enkoderleri kullanılıyor.

Anten, kullanım esnasında çok düşük bir "yakın alan" enerjisi üretmekte, böylece yaydığı kritik radyasyon sadece bir kaç milimetrelik alanla sınırlı kalmaktadır.

Sarantel Teknik Müdürü Dr. Oliver Leisten, geliştirdikleri yeni anteni şöyle anlatıyor: "Bu anten türü, üretim sırasında eşi görülmemiş üç boyutlu görüntü teknolojisine olan ihtiyaç alanında, bir ilki gerçekleştirmiştir. Renishaw enkoder sistemleri bu prosesin hayati bir parçasıdır."

Bu antenlerin fonksiyonel performansının anahtarı, PowerHelix™ deseninin çok yüksek seviyedeki hassasiyetidir. Söz konusu yüksek hassasiyet, Citam lazer-işaretleme tezgahının, işaretli olmayan alanları dağlamadan önceki yüksek pozisyonlandırma hassasiyetine bağlıdır.

Citam Genel Müdürü Mika Harju bu durumu şöyle açıklıyor, "Desenin hassasiyeti 5 µ içerisinde olmalıdır, bu dairesel ve lineer hareketlerin kombinasyonu ile elde edilir. Renishaw'un lineer eksen cetveli ve okuma kafası, bu uygulama için pozisyon tespiti sağlaması açısından idealdir. Cetvel gerçekten "tezgah ölçülerine uygun olarak" imal edilmiştir, onu satın alır ve istediğimiz uzunlukta kullanırız, ki bu husus isteğe özel üretilen tezgahlarda büyük önem taşımaktadır. Ayrıca ekseni hareket ettiren lineer motorun kontrol edilmesinde önemli rol oynayan Renishaw durdurma süreçleri ve referans işaretlerini de kullanıyoruz.”

Yüksek hassasiyetli pozisyonlandırma

Renishaw'un ölçekli şerit cetveli, sıfır genleşme özelliği için seçilen bir Invar çubuğa bağlanmıştır. RGH22 optik okuma kafası iş mili tablası ile hareket eder. Tıpkı Invar çubuk gibi, okuma kafası da tezgahın metroloji performansını maksimum düzeye çıkarmak amacıyla, çalışma hacmine çok yakın biçimde monte edilmiştir. Bu şekilde enkoder sistemi 400 mm eksen uzunluğu boyunca 1 µm'den daha iyi bir hassasiyet elde eder. Harju sözlerine şöyle devam ediyor, "Renishaw cetvelini seçmemizdeki diğer bir faktör hızlı ve kolay kurulumu oldu. Cetvel, gereken uzunlukta kesildikten sonra, ürünle birlikte verilen aplikatör yardımıyla, hareketli tablaya kendinden yapışkanlı bant ile yapıştırılıyor.

Tezgah kontrolü, CAD çiziminden aldığı helezon desenlerini belleğinde saklayan ve ekrana getiren bir endüstriyel PC tarafından gerçekleştirilmektedir Lazerle işaretleme işleminden önce tezgah, optik sensörler kullanarak dielektrik “disk”in gerçek çapını ve boyunu ölçer. Bu sayede PC CAD dosyasını ayarlayabilmekte ve seçilen desene uyacak doğru lineer ve dairesel hareketi elde edebilmektedir.

Citam'ın özellikli servisi

Sarantel, özellikli tezgah üretimindeki deneyimi nedeniyle bu prosesi geliştirmesi için Citam'a başvurdu. Citam, otomasyon endüstrisinde 30 yıldan fazla deneyime sahip olup, mobil telefon kapaklarının montaj tezgahları dahil olmak üzere, 100'den fazla farklı tezgah platformu üretmiştir. Citam gerekli performansı elde etmek amacıyla çoğu zaman teknolojinin sınırlarını zorlar. "Daha hızlı ve daha hassas" Citam bünyesinde sıklıkla kullanılan bir sözdür. Kısa bir tasarım sürecinin ardından, müşterinin üretim tesisinde hızlıca kurulup, devreye alınabilen tam otomasyon çözümleri sağlama kapasitesine sahiptir. Citam tarafından geliştirilen tezgahlar, üst düzey üreticilerden ileri servo kontrol sistemleri, ölçüm aplikasyonları için kameralı ölçüm sistemleri, üstün özellikli lineer ve dairesel motorlar ve lazerleri içermektedir.

Citam, çok çeşitli aplikasyonlar için üretim kapasitesi, özel teknolojiler ve beceriler sağlayan, geniş bir yüksek nitelikli iş ortağı ve taşeron ağına sahiptir. Renishaw enkoderlerinin bir dizi Citam tezgahına entegrasyonu alanında Renishaw ile yakın işbirliği içinde çalışmıştır. Çözüm sağlayıp, üretebileceği müşteri tasarım ihtiyaçlarının boyutu ve karmaşıklığı konusunda gerçekten herhangi bir sınırı yoktur.

Mobil uygulamalar için çığır açan antenler

Sarantel’in PowerHelix™ antenleri 20 yılı aşkın bir Ar-Ge çalışmasının ürünü olup, dünya genelinde 100’den fazla patentle korunmaktadır. Bu antenler, küçük boyut, olağanüstü ışın genişliği ve düşük Yakın Alana sahip olmanın avantajlarını sunmaktadır. Örneğin taşınabilir GPS (Global Pozisyonlandırma Sistemi) alıcıları ile birlikte kullanıldıklarında, daha çok uydu yayını alabilmekte, fazla yer işgal eden bir yatay montaj alanı gerektirmemekte ve iletkenlere, başka antenlere veya insan dokusuna yakın olmasından bağımsız olarak, öngörülebilir bir performans elde edilmektedir.

Sarantel'in geleceği

Bluetooth™ ve kablosuz LAN'lar gibi, pek çok diğer kablosuz aplikasyon, gelecek nesil mobil telefon olma potansiyeline sahip, PowerHelix™ teknolojisinden faydalanabilir.

PowerHelix™ antenlerini kullanan aplikasyonların yüksek hacimde üretim becerisi gerektirdiğini fark eden Sarantel, İngiltere'deki tesisine tam otomatik bir üretim hattı kurmuştur ve yüksek hacimli üretim için Asya'da mevcut başka tesislere sahiptir.