Gezinimi atla

REVO® 5 eksen ölçüm sistemi için geliştirilmiş erişim kapasitesi ve MODUS™ CMM metroloji yazılımı için yeni fonksiyonlar EMO 2019 Fuarında

2 Temmuz 2019 Salı

Dünyanın önde gelen metroloji sistemleri üreticisi Renishaw EMO Hannover 2019 Fuarında CMMler için ürettiği REVO® 5eksen ölçüm sistemi ile kullanılmak üzere genişletilmiş yeni yüzey finiş ölçümü prob modülleri serisinin yanı sıra MODUS metroloji yazılımının yeni fonksiyonu olan MODUS Planlama paketini sergileyecek.

REVO, ultra yüksek ölçüm hızlarında CMM’nin dinamik hatalarını en aza indirgemek amacıyla CMM’nin ve ölçüm kafasının iki ekseninin hareketini senkronize eden, 5 eksenli çok sensörlü benzersiz bir sistemdir. REVO sisteminin birbiri ile değiştirilebilen beş sensörü otomatik boyut ve yüzey finiş ölçümünü tek bir CMM’de 5 eksenli bir sistemin hızı, hassasiyeti ve esnekliği ile sunar.

Renishaw, REVO SFP2 yüzey finiş probunun 2017 yılında genişletilmiş kapasite ile piyasaya sürülmesinden bu yana REVO sisteminin yüzey finiş ölçüm kapasitesini arttıran ilave özel modüller çıkarmıştır. SFP2 sistemi, hassas parça üretimi ortamında karşılaşılan özel parçalar ve öğelerin taleplerine uymak üzere tasarlanmış olan bir prob ve bir dizi SFM modülü içerir. Prob ve modüller otomatik olarak diğer tüm REVO temaslı ve temassız prob seçenekleri ile değiştirilebilir, böylelikle çok sayıda öğeyi denetlemek üzere kolayca en uygun takımın seçilmesi için esneklik sağlar.

SFP2 modülleri serisi, en zorlu endüstriyel metroloji uygulamaları için benzersiz erişim kapasitesi sağlamak üzere tasarlanmış beş özel modülden oluşur. Motor bloğu conta yüzeyi ölçümünde ve krank şaftı ana yatağının yanal taramasında yüksek performans sunmak amacıyla tasarlanan A serisinden, otomatik şanzıman vana gövdelerindeki gibi iş parçası içindeki küçük derin deliklerin kısa taramalarında ideal olan merkezi bir prob ucu ile iki parçalı kızak özellikleri gösteren E serisine kadar modül serisi, benzersiz tasarım özelliklerine ve optimum kullanıma sahiptir.

Modüller 5 eksen ölçümü ve REVO sisteminin sonsuz sayıda pozisyonlandırma özelliğini SFP2 probunun entegre C-ekseni ile birleştirir ve daha önce erişilmesi mümkün olmayan yüzey konumlarının ölçülmesini sağlar.

SFP2 modüllerinin yeni B-serisi öncelikle oyuklu ve kanallı fan diskleri gibi karmaşık ve kritik havacılık parçalarındaki öğelere erişmek ve gereksiz parça taşıma işleminden kaçınmak amacıyla tüm öğelere tek bir taraftan erişimin kritik olabileceği durumlar için tasarlanmıştır. Tüm B-serisi modüllerinde (SFMB1 - B5) 2 mikron yarıçaplı elmas prob ucunun ilgilenilen yüzeylerin kenarlarına yakın yerleştirilmelerine imkan veren 2 mm x 2 mm boyutunda bir kızak (standart 4 mm x 2 mm’ye kıyasla) bulunur. Beş modül, manüel olarak ayarlanabilen modül tutucu mafsal bağlantı, motorlu SFP2 probu C-ekseni ve REVO kafasının getirdiği iki eksenli sonsuz sayıda pozisyonlandırma tarafından sağlanan esnekliğe ilaveten bir uzunluk ve hücum açısı seçeneği de sunmaktadır.

REVO ve SFP2 sistemlerini kullanan CMMler, parçanın CAD modelinden oluşturulan bileşik eğri yollarını kullanarak prob ucunu otomatik olarak öğelere yönlendirmek amacıyla 5 eksenli hareket kabiliyeti veren, UCC S5 kontrolör tarafından kontrol edilir. Bu durum özellikle engelsiz bir yol engellendiğinde veya büyük bir parça mevcut ölçüm hacminin kenarına yakın olduğunda faydalıdır.

Renishaw’un EMO Hannover 2019 Fuarı Salon 6’daki standı ayrıca metroloji yazılımı tanıtımlarına da ev sahipliği yapacak. Bu tanıtımlar arasında MODUS™ metroloji yazılımına yeni eklenen: MODUS Planlama paketi de yer alıyor.

MODUS Planlama paketi, CMM kullanıcılarına parça programlamada sıkça karşılaşılan zorluklara karşı bir dizi otomatik kısayol sağlamak ve REVO CMM kafasının verimliliğini bir dizi kullanımı kolay özel yazılım uygulamasıyla en üst düzeye çıkarmak amacıyla tasarlanmıştır. MODUS Planlama paketi, kullanıcıların aşağıda verilen iki yeni yazılım aracını kullanarak karmaşık geometri programlarını en az çaba ve geliştirilmiş verimlilik ile planlamalarını sağlar: MODUS Patch ve MODUS Curve.

MODUS Patch - şimdiye kadar, kullanıcılar çarpışmaları önlemek için manüel manipülasyon araçlarını kullanarak yüzey taramaları ve 2D eğriler için kendi yollarını tanımlamak zorundalardı. Artık yeni MODUS Patch uygulaması REVO RSP2 sensörüyle en etkin ölçüm yolunu otomatik yüzey yolu planlaması ile birlikte hızlı ve kolay bir biçimde veriyor.

MODUS Curve – bu yeni uygulama bir düzlemdeki eğrileri ölçerken CMM eksen hareketini azaltan, sınırlandırılmış CMM hareketi içerir. Tezgah eksen hareketini tek bir düzlemle sınırlandırmak, hassasiyeti ve tekrarlanabilirliği artırır. MODUS Curve, otomotiv üretim sektörü için özellikle değerlidir, çünkü birçok otomotiv parçasının doğrulanması için eğrilerin ölçülmesi gerekir.

15 - 21 Eylül tarihleri arasında ziyaretçiler SFP2 sistemini ve MODUS metroloji yazılımı tanıtımlarını EMO Hannover 2019 Fuarı salon 6’da bulunan Renishaw standında görme imkanına sahip olacaklar.

Daha detaylı bilgi için lütfen www.renishaw.com.tr/cmm.

Karşıdan yüklemeler

Renishaw ve ürünleri hakkında daha fazla görsele, videoya, firma biyografilerine veya bilgiye ulaşmak için Medya Dağıtım Merkezimizi ziyaret ediniz.