Gezinimi atla

Teknoloji kalıp üretimini kolaylaştırdı

En son tezgah teknolojisi, küçük ölçekli bir uzmanlaşmış takım üretim firması olan B K Tooling’in yenilikçi Aquapac için yüksek hassasiyetli kalıp benzeri parçalar üretmedeki başarısının anahtarıdır.

“Eğer benim problarımı elimden alırsanız, bu işleri doğru bir şekilde yapmam nasıl mümkün olabilir?” - bunlar BK Tooling firmasının sahibi Bob Tunks’un sözleri. Çok yoğun çalışan firmasının sadece beş çalışanı var, ve bu başarısında teknolojinin ne kadar can alıcı olduğunu yeterince vurgulamasının mümkün olmadığını söylüyor. Bob Tunks’ın, yüksek hızlı XYZ dikey işleme merkezli, Renishaw parça ölçüm ve takım ayar probları ile donatılmış, çok yüksek kalitede plastik kalıp takımları ve basınçlı pres döküm takımları üretmek için doğruluğuna güvendiği bir takım tezgahı var.

“Ben Birleşik Krallık'ta üretilen takımlar için çok güçlü bir pazar bulunduğuna gerçekten inanıyorum. Ancak sadece teknolojiyi tamamen benimseyen firmalar bu pazarda başarılı olacaktır. Burada ben, “unutulmuş” manuel ayarlama işlemlerinden kaynaklanacak farklılıkları ortadan kaldırmak için, iyi CAD/CAM sistemlerinden, XYZ gibi yüksek hızlı, yüksek hassasiyetli işleme merkezlerinden, ve Renishaw probları tarafından sağlanan pozisyon tespitinden bahsediyorum. Sadece bir tezgah alamazsınız, bu tezgahtan en iyi şekilde faydalanabilmek ve dahil olan tüm prosesleri kullanabilmek için “ekstralar”a da sahip olmak zorundasınız. Yolun yarısını almış ve bir takım ilerlemeler kaydetmiş, ancak potansiyel faydaların çoğunu kaçırmış firmaların olduğunu biliyorum.”

Bay Tunks sözlerine şu şekilde devam ediyor; “Ben size dünyanın başka biryerinden takım sipariş ettiğinizde alamayacağınız bir hizmet sunuyorum - en başından itibaren çok yüksek hassasiyetin garanti edildiği ve burada, Birleşik Krallık’ta, bulunan tasarım ekibinin tamamen dahil olduğu, hızlı geri-dönüş. Biz gerçekten, CAD modeli ile kıyaslandığı zaman herhangi bir özelliğinde 10 μm tekrarlanabilirlikten daha iyisini elde ederken, takımları “ilk seferde” üretiriz (ve ben kısa açıklamalar kullanmaktan nefret ederim). Uzay sanayi veya otomotiv parçalarının en zahmetli ve sıkı toleranslı işleme gerektirdiği konusunda bir yanlış anlama vardır - kalıp takım çalışmaları en az onlar kadar, belki daha da fazla zorlu tezgah çalışması gerektirmektedir.

Bunlara ek olarak, ben tezgahımın hurda üreterek zaman kaybetmesini karşılayamam – bu durumda Aquapac mükemmel bir örnek."

Aquapac için takımlar

Aquapac’lar cep telefonları, kameralar vs. gibi değerli eşyalar için su geçirmez korumada endüstri – standardı olarak kabul edilirler ve örneğin yatçılar tarafından geniş ölçüde kullanılırlar.

Aquapac plastik parçalarını üretmek için, çoklu – parçalı karmaşık tezgah işlemleri olan, değişik boyutlardaki kelepçelerin üretimi için yerinden çıkarılabilen ve tekrar monte edilebilen, kalıp takımları gerekmektedir. Bu parçalar birbirlerine mükemmel bir şekilde uymalıdır; 20 – 30 μm boyutundaki bir açıklık bile plastiğin yanlış yerlere akmasına neden olacaktır.

“Problama, bilahare ustalar tarafından el – aletleri ile yapılması mümkün olmayan, 10 μm tekrarlanabilirlikten daha iyi sonuçlar almanın tek yoludur.” diye açıklıyor Bay Tunks. En başta metal çubuk iş-miline bağlanan prob kullanılarak işleme merkezine yerleştiriliyor, daha sonra ilk tezgah faaliyetleri tamamlanıyor, ama bu hikayenin sonu değil. Metal çubuk daha sonra oradan çıkarılmalı, döndürülmeli ve elektro – erozyon için hazır olacak şekilde, ilk tezgah özelliklerine bağlı en mükemmel konuma getirilmek için yeniden yerleştirilmelidir. İşte burası problamanın en önemli olduğu yerdir.

Bay Tunks, “Bağlantı çok iyi ama gerçekte termal hatalar ve kelepçeleme kuvvetleri ile de başa çıkmanız gerekecektir.” diye açıklamaktadır. Bağlantı plakalarını 5 μm içerisinde yeniden-konumlandıran bir 3R bağlantı sistemi kullanılır, ama diğer faktörler, birkaç saniye alan hızlı bir problama işleminin, tezgahın izin verilen limitler içinde işleyeceğini garanti etmesi anlamına gelir.

XYZ tezgahının ayrıca tablaya-monte edilmiş, tüm çoklu çaplarda, en düşük Ø0,4 mm’ye kadar kullanılan tüm küre kesiciler için takım uzunluklarını ayarlayan bir TS27R takım ölçme probu vardır. Tüm boyutların uzunlukları, ölçme tezgahı kullanmaktan ziyade, işmili büyümesi gibi termal etkileri hesaba katan tezgah üzerinde yapılacak şekilde kontrol edilmelidir.

Kesici takımların aralığı yaklaşık 60 değişik kesici ve bu takım arşivini kullanmak için tasarlanmış işleme programları ile sınırlandırılmıştır. Neyse ki, kalıp takımlarının tezgah işlemleri delikler açma gibi prosesler gerektirmiyor ve takım seçimini daha anlaşılır hale getiriyor.

Bob Tunks problama ile donatılmış birkaç tezgaha sahip – söylediği gibi, “eğer daha az kapasiteye sahip bir tezgah bile almış olsaydım, ona mutlaka prob taktırırdım, geçmişte almış olduğum tüm tezgahlara prob taktırdım.”

Takım uzunluğu ayarı

En son işleme merkezi 12,000 devir/dakika, 43 metre/dakika hızlı çapraz XYZ 1060 HS dikey işleme merkezidir. “Burada yaptığımız kalıp işlerinin çoğu, çaplı veya küre uçlu kesiciler kullanarak, pek çok küçük kesimler içeren karmaşık 3 boyutlu işlemedir. Bununla beraber, “eski” teknolojiyi sadece tesis listeme eklemekten ziyade yenisi ile değiştirmeyi tercih ettiğim için, “tüm müşterilere herşeyi" yapabilecek bir tezgaha ihtiyacım var. Karbit-uçlu kesiciler kullanarak yapabileceğim en kısa zamanda çelik payandalardan cepler biçmem; EDM elektrotları ve prototip “yazılım” takımları için bakır ve alüminyum ile tezgah çalışması yapmam; ve girinti ve çıkıntıların taslağını hazırlamam, ve daha sonra sertleşmiş durumlarına ulaştıkları zaman tezgah kalıp takımlarını tamamlamam gerekiyor. Bununla kalmayıp, bu taleplerin tezgahın hassasiyetini etkilemeyeceğinden veya, daha da kötüsü bir arızaya neden olmayacağından emin olmak zorundayım.”.

“Bu sebeple durum sadece işmili hızından ibaret değildir, tezgahın genel sertliği, yapısının kalitesi, ve hızlanma ve yavaşlama yolu ile alakalıdır. 1060 HS ayrıca, düz hatların yoğunluğunu bir pürüzsüz eğriye çeviren için kullanılacak bir Siemens 840D ShopMill kontrolu ile donatılmıştır. Bu tezgah bir 6 mm çaplı kesiciyi 2500 mm/dakika hızda 0,1 mm adımlama ile işleyebilir ve bir kalıp takımının birbirine mükemmel bir şekilde uyan iki yarısını üç boyutlu ayırma hattı üzerinde üretebilir – bu bir önceki tezgahın beş katı hız demektir!”

Müşteriye yakınlaşmak

Bob Tunks işin cinsi ne olursa olsun, tasarımcılar ile yakından etkileşime girmek zorunda olduğunu fark etmiştir. Söylediği gibi, “işleri almak ve takımları şartnameye yugun bir şekilde üretmek yeterli değil. Ben üretimin başlangıcında orada olmayı ve ürünün nasıl yapılacağını anlamayı, ve hatta onlara plastiğin nasıl akacağını anlatmayı çok daha fazla tercih ediyorum. Ayrıca işlemin doğruluğunu kanıtlamak için kalıp takımlarını kullanarak kısa denemeler de yapıyoruz.

Bob Trunks uzun dönem beklentileri konusunda iyimser. “Çok miktarda kalıp parçalarına gereksinim duyan insanlar her zaman maliyetleri azaltma yoluna gideceklerdir, ancak Birleşik Krallık'ta yüksek-değerli ürünlerini koymak için yüksek-kalitede markalı plastik kasa arayan başka insanlar da var ve bu insanlar bir yılda sadece birkaç bin kalıba ihtiyaç duyuyor olabilirler. Onların halen bir kalıp takımına ihtiyacı var ve halen yüksek-kaliteli kalıplar istiyorlar. Aynı durum, hibrid metal-değiştirme malzemeleri için olası uygulamalar araştıran, ve bu malzemelerin enjeksiyon kalıplama işlemlerinin ve bu işlemin her bir aşamasında bulunan çalışanların becerilerinin çok daha fazla talep oluşturduğunu keşfeden, Birleşik Kralllık firmaları için de geçerlidir. Bunlar bizim deneyimimizden en fazla yararlanacak müşteri tipidir."