Gezinimi atla

RTLA30 lineer cetvelli RESOLUTE™ mutlak enkoder sistemi

Özellikler

 • Seri arayüzler: BiSS® C, FANUC, Mitsubishi, Panasonic, Siemens DRIVE-CLiQ®, Yaskawa
 • Okuma kafası boyutu: 36 x 16,5 x 17,2 mm
 • 100 m/s hızda 1 nm'ye varan çözünürlük
 • 20 °C'de ±5 µm/m hassasiyet
 • Cetvel termal genleşme katsayısı, 20 °C sıcaklıkta: 10,1 ±0,2 µm/m/°C
 • Vakum uyumlu ve yan kablo çıkışlı versiyonları mevcuttur

Faydalar

 • Şerit cetvel uyumluluğu ve rakipsiz dayanıklılık
 • Mükemmel hareket kontrolü performansı
 • Toza karşı olağanüstü dayanıklılık
 • Geniş ayarlama toleransları
 • Geliştirilmiş pozisyon kararlılığı için 10 nm RMS'den daha düşük titreşme
 • Düzgün hız kontrolü için ±40 nm Alt-Bölümleme Hatası
 • Opsiyonel İleri Teşhis Aracı

Web sitesi reklam bantları için şeffaf şerit

RESOLUTE nedir?

RESOLUTE, toza karşı mükemmel dayanıklılığa ve pozisyon geri bildirimi alanında bir çığır açan etkileyici teknik özelliklere sahip, gerçek bir mutlak, ince aralıklı optik enkoder sistemidir. 100 m/s hıza kadar 1 nm çözünürlük kapasitesine sahip dünyanın ilk mutlak enkoderidir. Ultra düşük Alt-Bölümleme Hatası ve titreşme, sınıfındaki diğer tüm enkoderlerden daha üstün bir lineer enkoder sistemin ortaya çıkmasına neden olur.

RTLA30 cetveli nedir?

RTLA30, 30 µm aralıklı mutlak cetvel koduna sahip, düşük profilli paslanmaz çelik bir şerit cetveldir. ±5 µm/m'ye kadar hassastır ve 21 metreye varan uzunluklarda mevcuttur. Mevcut iki montaj seçeneğinin her ikisi de bağımsız termal genleşme ve şerit cetvel uyumluluğuna izin verir.

RTLA30, devrim yaratan FASTRACK™ cetvel taşıma sistemi ile birlikte kullanılabilir. Bu sistem, deliklere sabitlemeye gerek kalmaksızın, bir rayın hızlı ve kolay bir biçimde yerleştirilmesine izin verir. Geçici ara parçası çıkarılır ve şerit cetvel raya yerleştirilir.

RTLA30-S, kendinden yapışkanlı bant ile taşıma biriminin üzerine yerleştirilir. Kendinden yapışma özelliği, cetvelin genleşmesinin taşıma biriminin genleşmesinden bağımsız olmasına imkan verecek şekilde formüle edilmiştir.

Kurulumun tamamlanması için her iki tür cetvel de, bir sıfır pozisyonu sağlamak amacıyla, bir noktada sabitlenmiştir.

Neden bu enkoder sistemini seçmelisiniz?

Kolay hata bulma ve servis imkanı

İleri Teşhis Aracı ADTa-100 RESOLUTE™ enkoder okuma kafalarından kapsamlı gerçek zamanlı veri elde eder. Bilgiler kullanıcı dostu ADT View yazılımı arayüzü aracılığıyla görüntülenir. Çoğu durumda enkoder üzerindeki entegre ayar LED’i sistemin kurulması için yeterli iken, ADT daha zorlu kurulumlara yardımcı olmak üzere kullanılabilir. ADT ayrıca enkoder performansı hakkında bilgi verebilir ve uzun tezgah durma sürelerini önlemek için sistem arızalarının bulunmasına yardımcı olabilir.

Mükemmel hareket kontrolü performansı

RESOLUTE'un endüstri lideri performansı, karmaşık, güvenilir ve tamamen yenilikçi bir çalışma metodunun sonucudur. Sistem çok önemli bir biçimde, 30 µm nominal aralıklı, tek raylı, tekrarsız bir "barkod" cetvel formatı kullanmaktadır. RESOLUTE okuma kafası karmaşık optik tasarımı ile bu cetvelin neredeyse anlık bir görüntüsünü yakalar. Söz konusu görüntü analiz edildiğinde 100 m/s'yeye varan hızlarda tanımlanacak benzersiz bir pozisyonu mümkün kılar. Sistem, 1 nanometre (1 metrenin 1 milyarda biri) kadar küçük çözünürlük ve düşük ses (10 nm RMS titreşme) ve sadece ±40 nm SDE (Alt-Bölümleme Hatası, bir cetvel üzerindeki bölümler arasındaki hata) ile pozisyonun belirlenmesine izin verir. Bu durum, daha kolay hız kontrolünü ve sağlam bir pozisyon kararlılığını garanti etmek için üstün bir enkoder pozisyon tespiti sağlar.

Geniş ayarlama toleransları

RESOLUTE, açısal hizalamalarda küçük hatalar oluştuğunda fazlanma problemlerine neden olan, yan yana çift rotalar (bir artımsal, bir mutlak) kullanmak gibi klasik teknikleri takip etmemektedir. Bunun yerine, bu mutlak enkoder, hem mutlak pozisyon ve hem de gömülü faz bilgisini tek bir kodda birleştiren optik mutlak cetvel ile tek bir rota özelliği göstermektedir. Bu teknoloji, hareket eksenleri zaman içinde otursa veya hareket etse bile, RESOLUTE’a hızlı ve kolay kurulum için çok daha geniş ayarlama toleransları (±0,5° yatay sapma toleransı) ve üstün uzun-vadeli güvenilirlik sağlar. Kurulum ve teşhiste daha fazla yardım için, okuyucu kafasının üzerinde entegre bir ayar LED’i bulunmaktadır.

Harici arayüz seçeneği

Siemens DRIVE-CLiQ harici arayüzü

 • Siemens DRIVE-CLiQ seri arayüzü için gereklidirRESOLUTE gerçek-mutlak optik enkoder ile kullanım için DRIVE-CLiQ arayüzü
 • Ayrıca yüksek hassasiyetli dairesel sistemler için çift kafalı girdiler de mevcuttur
 • İletişim alarmlarını gösterir
 • Okuma kafası LED'ini iki katına çıkarır

Diğer mevcut seri arayüzler için herhangi bir harici arayüz gerekmemektedir.

Opsiyonel İleri Teşhis Aracı ADTa-100

İleri Teşhis Aracı ADTa-100

RESOLUTE enkoder sistemi İleri Teşhis Aracı ADTa-100 ve ADT View yazılımı ile uyumludur. Bu teşhis aracı ve yazılım daha zorlayıcı kurulum ve teşhislere yardımcı olmak için kapsamlı gerçek zamanlı enkoder veri bildirimi sağlar. Yol gösterici yazılım arayüzü aşağıdaki fonksiyonlar için kullanılabilir:

 • Uzaktan kalibrasyon
 • Tüm eksen uzunluğu boyunca sinyal optimizasyonu
 • Enkoder pozisyonunun dijital okumaları (cetvele göre)
 • Verilerin dışa aktarılması ve kaydedilmesi
 • Sıfıra ayarlama

Seri arayüzler

Seri arayüzler

Seri arayüzlerAçıklamaTeknik tanıtım sayfasıUyumlu ürünler
BiSS C

Renishaw mutlak enkoderlere hizmet veren BiSS C (tek yönlü) açık protokolü destekler. BiSS yüksek-hızlı bir seri arayüz olup, yüksek ivme, düzgün hız kontrolü, mükemmel tekrarlanabilirlik ve sabit pozisyon kararlılığı gerektiren dinamik eksenler için mükemmeldir.
BiSS C özellikli RESOLUTE, pek çok endüstri-standardı kontrolör, sürücü, DRO ve PC sayaç kartları ile uyumlu olan, hem lineer, hem de dairesel (açılı) enkoder versiyonlarında mevcuttur.

RESOLUTE BiSS C

BiSS C uyumlu ürün sayfası

FANUC

FANUC (α ve αi) seri arayüzlü RESOLUTE dairesel ve lineer uygulamalar için mevcuttur.
RESOLUTE, FANUC kontrolörleri kullanan yüksek-performanslı takım tezgahlarına pek çok avantaj getirir. Daha hızlı, dayanıklı ve güvenilir saf seri iletişim, üstün konturlama performansı ve daha yüksek servo sağlamlığı gibi. Ayrıca, temassız format; boşluk, şaft burulması (burulma) ve diğer klasik bitişik enkoderleri zorlayan histerezis hatalarını ortadan kaldırmaktadır.

RESOLUTE FANUC

Yok

Mitsubishi

Mitsubishi seri arayüzlü RESOLUTE dairesel ve lineer formlarda mevcuttur. RESOLUTE, takım tezgahı uygulamaları için J4 ve J5 serisi servo sürücüleri ve MDS-D2/DH2/DM2/DJ sürücüleri ile uyumludur.

RESOLUTE Mitsubishi

Yok

Panasonic


Panasonic seri arayüzlü RESOLUTE lineer ve dairesel formlarda mevcuttur. A5 ve A6 serisi sürücüler ile uyumlu olup, daha iyi servo ve hız kontrolü için yüksek çözünürlüklü tekrarlanabilir geri bildirim sağlar.

RESOLUTE Panasonic

Yok

Siemens DRIVE-CLiQ

Siemens DRIVE-CLiQ seri arayüzlü RESOLUTE (harici arayüz kullanan) lineer ve dairesel uygulamalar için mevcuttur. Siemens DRIVE-CLiQ, enkoder ve direkt ölçme sistemlerini SINUMERIK ve SINAMICS sürücü bileşenleri ile birbirine bağlamak için kullanılan, yaratıcı ve etkin bir arayüzdür.

RESOLUTE Siemens DRIVE-CLiQ

Yok

Yaskawa

Yaskawa seri arayüze sahip RESOLUTE, dairesel ve lineer formlarda mevcuttur ve Sigma-5 ve Sigma-7 SERVOPACK'leri ile uyumludur.

RESOLUTE Yaskawa

Yok

Teknik özellikler

Ölçüm standardı

FASTRACK RTLA30: taşıma sistemli paslanmaz çelik şerit cetvel

RTLA30-S: FASTRACK kılavuz rayları olmaksızın doğrudan bir taşıma birimine monte etmek için, kendinden yapışkan bantlı paslanmaz çelik mutlak kodlu şerit cetvel

Okuma kafası boyutu (UxGxY)

36 mm x 16,5 mm x 17,2 mm

Cetvel aralığı

Nominal 30 μm

Termal genleşme katsayısı, 20 °C sıcaklıkta

10,1 ±0,2 μm/m/°C

Hassasiyet derecesi, 20 °C sıcaklıkta

±5 μm/m

Cetvel uzunluğu

Bazı BiSS-C protokol çeşitlerinin sınırlı maksimum uzunluğu vardır (Detaylı bilgi için teknik tanıtım sayfasına bakın)

FASTRACK: 100 mm - 25 m

RTLA30/RTLA30-S: 21 m'ye kadar

Maksimum hız

(Detaylı bilgi için teknik tanıtım sayfasına bakın)

100 m/s’ye varan değerler

Seri arayüzler*

BiSS C, FANUC, Mitsubishi, Panasonic, Siemens DRIVE-CLiQ, Yaskawa

Çözünürlükler

BiSS C: 50 nm, 5 nm ve 1 nm çözünürlük

FANUC, Mitsubishi, Siemens DRIVE-CLiQ ve Yaskawa: 50 nm ve 1 nm çözünürlük

Panasonic: 100 nm, 50 nm ve 1 nm çözünürlük

Alt-Bölümleme Hatası (SDE)

±40 nm

Elektrik bağlantısı

10 metreye varan uzunluklarda, D-tipi konektörlü (9 pim veya 15 pim), ayrık bağlantılı, FANUC uyumlu konektör, LEMO ve M12

Güç kaynağı

5 V ±10 %, maksimum 250 mA @ 5 V (sonlandırılmış)

Titreşim (çalışırken)

300 m/s2 maksimum @ 55 Hz - 2.000 Hz

Şok (çalışmazken)

1.000 m/s2, 6 ms, ½ sinüs

Çalışma sıcaklığı

0 °C - +80 °C

Sızdırmazlık

IP64

Ayrıntıların tamamı için teknik tanıtım sayfasına bakın.

*Diğer seri arayüzler sürekli olarak eklenmektedir.

Siemens DRIVE-CLiQ teknik özellikleri için teknik tanıtım sayfasına bakın.