Gezinimi atla

RKLC40-S lineer ve kısmi yay cetvelli QUANTiC™ artımsal enkoder sistemi

Özellikler

 • Çalışma kullanım yüksekliği toleransı ±0.3 mm
 • Dijital çıktı
 • Okuma kafası boyutu: 35 x 13,5 x 10 mm
 • 50 nm’ye varan çözünürlük
 • 24 m/s’ye kadar yüksek hız
 • Mükemmel toza karşı dayanıklılık
 • Optik IN-TRAC™ referans noktası
 • Çift limit

Faydalar

 • Alan kısıtlaması olan uygulamalar için uygun 6 mm genişliğinde dar cetvel
 • Kısmi yay ölçümü için uygulanabilir
 • Gelişmiş metroloji performansı veren taşıma birimine mastarlanmış cetvel
 • Kolay kurulum
 • Ayrı bir arayüze gerek yoktur
 • İleri Teşhis Aracı
Web sitesi reklam bantları için şeffaf şerit

QUANTiC nedir?

QUANTiC enkoder serisi, yüksek performanslı, süper kompakt, dijital hepsi bir arada artımsal bir açık optik enkoder serisi yaratmak için, Renishaw'un filtreleme optikleri ve enterpolasyon teknolojisini entegre eder. Olağanüstü genişlikteki kurulum ve çalışma toleranslarının yanı sıra yerleşik kurulumu ve kalibrasyon fonksiyonları ile QUANTiC enkoder sistemleri kolay kurulumludur. Daha fazla teşhis bilgisine, kurulum veya yerinde teşhis ve arıza bulma işlemleri sırasında, İleri Teşhis Aracı ADTi-100 ve ADT View yazılımı kullanılarak erişilebilir. En zorlu hareket kontrol gereksinimlerini karşılamak için 24 m/saniyeye varan hızlara ulaşılabilir. QUANTiC enkoder 50 nm'ye kadar düşük çözünürlükler ve optimizasyonu kolaylaştıran ve basitleştiren kapsamlı konfigürasyon seçenekleri sunar. Dinamik sinyal işleme özelliği hareket kontrol sisteminizden üstün performans elde etmeniz için gelişmiş sinyal kararlılığı sağlar.

RKLC40-S cetveli nedir?

RKLC40-S, 40 µm aralıklı artımsal bölmelere ve IN-TRAC müşteri tarafından seçilebilir referans noktalarına sahip, düşük profilli paslanmaz çelik dar bir şerit cetveldir. İki hassasiyet seviyesi bulunmaktadır - ±15 µm/m ile standart ve ±5 µm/m ile yüksek hassasiyet - ve 20 metreye varan uzunluklarda mevcuttur (20 m’nin üzerinde talep üzerine hazırlanır). RKLC40-S tezgah taşıma birimine mastarlanır, böylece cetvel uçları taşıma birimine sağlam biçimde sabitlendiği zaman gelişmiş metroloji performansı verir.

Esnek RKLC40-S cetveli ayrıca küçük en kesit alanının minimum 26 mm yarıçaplı bir tamburun, şaftın veya yayın çevresine sarılmasına imkan vermesi nedeniyle kısmi yay ölçümü için de uygundur.

Neden bu enkoder sistemini seçmelisiniz?

Kolay kurulum

OEM uygulamalarında tezgah üretim süresi önemlidir, çünkü bileşen kurulumunda tasarruf edilen zaman daha kısa üretim sürelerine ve sonuçta daha yüksek karlılığa imkan verir. QUANTiC enkoder serisi bu ihtiyacın artımsal bir ürün için geniş ayarlama toleransları (±0.9° yatay sapma toleransı ve ±0.2 mm kullanım yüksekliği toleransı) ve okuma kafasındaki entegre ayar LED'i ile karşılanmasına yardımcı olur. Gelişmiş kurulum toleransları ile, üretim daha hızlı kurulum prosesi, azaltılmış maliyetler ve üretim kapasitesindeki artıştan faydalanacaktır.

Tüm amaçlara yönelik dijital enkoder sistemi

QUANTiC yüksek hızlı enterpolasyonu, onu en zorlu uygulamalar için bile uygun hale getiren etkileyici metroloji performansı ile birleştirdiği için tercih edilen bir enkoderdir. Mevcut olan konfigürasyonlar, kullanıcının hareket kontrol gereksinimlerine bağlı olarak sisteminin hızını ve çözünürlüğünü optimize etmesine yardım eder. Ayrıca QUANTiC okuma kafası geniş bir hassasiyet aralığında hem lineer, hem de dairesel (açılı) cetvellerle birlikte çalışır. Kurulumu hızlı ve kolaydır, bu özelliği de onu özellikle yüksek hacimli üretim için uygun kılar.

Dar, dayanıklı ve çok yönlü cetvel

RKLC, 0,15 mm kalınlığında, 6 mm genişliğinde, dayanıklı bir paslanmaz çelik enkoder şerit cetveldir. Bu özellikleri, bir tezgah eksenine sağlam biçimde sabitlendiği zaman, cetvelin tezgahın termal genleşme katsayısı ve davranışı ile eşleşerek, tezgah taşıma birimine “mastarlanmasına” imkan verir. Bu sayede cetvel ve tezgah arasındaki diferansiyel hareket en aza indirilir.

RKLC kısmi yay enkoder cetvelleri

RKLC enkoder cetvelleri rahatlıkla gerekli uzunlukta kesilebilir ve karmaşık montaj öğelerine veya sıkı toleranslı hizalama yüzeylerine gerek olmaksızın basit bir silindirik taşıma birimi üzerine monte edilebilirler.

Opsiyonel İleri Teşhis Aracı ADTi-100

İleri Teşhis Aracı ADTi-100

QUANTiC enkoder sistemi İleri Teşhis Aracı ADTi-100 ve ADT View software ile uyumludur. Bu teşhis aracı ve yazılım daha zorlayıcı kurulum ve teşhislere yardımcı olmak için kapsamlı gerçek zamanlı enkoder veri bildirimi sağlar. Yol gösterici yazılım arayüzü aşağıdaki fonksiyonlar için kullanılabilir:

 • Uzaktan kalibrasyon
 • Tüm eksen uzunluğu boyunca sinyal optimizasyonu
 • Okuma kafası aralık gösterimi
 • Limit ve referans işareti gösterimi
 • Enkoder pozisyonunun dijital okumaları (cetvele göre)
 • Hızın zamana göre grafiğinin izlenmesi
 • Verilerin dışa aktarılması ve kaydedilmesi

Teknik özellikler

Ölçüm standardı

Doğrudan bir taşıma birimine monte etmek için, kendinden yapışkan bantlı dar paslanmaz çelik şerit cetvel

Kısmi yay uygulamaları için uygundur (kısmi yay için minimum yarıçap: 26 mm)

Okuma kafası boyutu (UxGxY)

35 mm x 13,5 mm x 10 mm

Cetvel aralığı

40 μm

Termal genleşme katsayısı

Cetvel uçları uç aparatları ile sabitlendiği zaman taşıma malzemesine uyar

Hassasiyet derecesi, 20 °C sıcaklıkta

40 μm (yüksek hassasiyet): ±5 µm/m
40 μm: ±15 μm/m

Referans noktası

IN-TRAC referans noktaları doğrudan RKLC-S üzerine yerleştirilmiştir

Seçilen referans noktasını tanımlamak için seçici mıknatıs(lar) kullanılır

Limit düğmeleri

Çift limit

Cetvel uzunluğu

20 m’ye varan uzunluklarda (20 m’nin üzerindeki siparişler talep üzerine)

Cetvel biçimi (Y x G)0,15 mm x 6 mm yapışkan dahil

Maksimum hız

24 m/s’ye varan değerler

(Detaylı bilgi için teknik tanıtım sayfasına bakınız)

Alt-Bölümleme Hatası (SDE)

Genellikle <±80 nm

Dinamik sinyal kontrolü

Bir dizi çalışma koşullarında optimize edilmiş performans için, Otomatik Kazanım Kontrolü (AGC), Otomatik Denge Kontrolü (ABC) ve Otomatik Ofset Kontrolü (AOC) dahil olmak üzere, gerçek zamanlı sinyal koşullandırma

Artımsal sinyaller


10 μm - 50 nm çözünürlük

(Detaylı bilgi için teknik tanıtım sayfasına bakınız)

Elektrik bağlantısı

0,2 m, 0,5 m, 1 m, 1,5 m, 2 m ve 3 m kablo uzunluklarında D-tipi konektörlü (9 ve 15 pim) veya dairesel hat üstünde konektör (12 pim)

0,5 m, 1 m, 3 m kablo uzunluklarında 14-yönlü JST konnektör

Güç kaynağı

5 V -%5/+%10, genellikle <200 mA tamamen sonlandırılmış

Titreşim (çalışırken)

100 m/s2 maksimum 55 Hz - 2 000 Hz arasında, 3 eksen

Şok (çalışırken)

500 m/s2, 11 ms, ½ sinüs, 3 eksen

Çalışma sıcaklığı

0 °C - +70 °C

Sızdırmazlık

IP40

Ayrıntıların tamamı için teknik tanıtım sayfasına bakınız.

Karşıdan yüklemeler

Teknik tanıtım sayfaları

 

Nasıl çalışır

QUANTiC enkoderler, pek çok cetvel periyodundan gelen değerlerin ortalamasını alan ve toz gibi periyodik olmayan öğeleri etkin bir şekilde filtreleyen, Renishaw'un üçüncü nesil benzersiz filtreleme optiklerine sahiptir. Nominal olarak kare-dalga cetvel modeli de, dedektörde tam bir sinüzoidal girişim deseni alanı bırakmak için filtrelenir. Burada, dört simetrik fazlı sinyal şeklinde foto-dalga oluşturacak kadar ince, çoklu bir parmak yapısı devreye girer. Bunlar, bant genişliğini 500 kHz’in üzerinde tutarken, DC bileşenlerini ortadan kaldırmak ve yüksel spektral saflık ve düşük ofset seviyesinde sinüs ve kosinüs sinyal çıktıları oluşturmak için birleştirilirler.

Otomatik Kazanım, Otomatik Denge ve Otomatik Ofset Kontrollerini içeren tamamen entegre gelişmiş dinamik sinyal koşullandırma, genellikle küçük dairesel sistemler için <±80 nm, büyük dairesel sistemler için <±150 ve lineer sistemler için <±80 nm, düşük Alt-Bölümleme Hatası (SDE) sağlar.

Filtreleme optiklerinin bu evrimi, özenle tasarlanmış elektronik ile birleştiğinde, kendi sınıfındaki herhangi bir enkoderin en düşük pozisyonel titreşimli (gürültü), dairesel sistemler için 8800 devir/dakika, lineer sistemler için 24 m/s maksimum hıza ulaşmasını sağlayan, büyük dalga genişlikli artımsal sinyaller verir. Enterpolasyon okuma kafası içerisinde gerçekleştirilir. Daha hassas çözünürlüklü versiyonlar, 2,73 nm RMS kadar düşük titreşim elde etmek amacıyla, ilave gürültü azaltıcı elektronikler ile daha da geliştirilmiştir.

Bilgi notları ile QUANTiC™ optik şeması

IN-TRAC referans noktası artımsal cetvel üzerinde tamamen entegredir ve okuma kafası içerisindeki bir foto-dedektörü tarafından algılanmaktadır. Bu eşsiz düzenleme ayrıca referans noktasını elektronik olarak fazlandıran ve artımsal sinyalleri optimize eden, otomatik bir kalibrasyon rutininden de faydalanır.