Gezinimi atla

REXM20 (açılı) dairesel halkalı TONiC™ UHV artımsal enkoder sistemi

Özellikler

 • Okuma kafası boyutu: 35 x 13,5 x 10 mm
 • 1 nm’ye varan çözünürlük
 • 3 673 devir/dakikaya varan hız
 • Analog veya dijital çıktılar
 • Ultra Düşük Alt-Bölümleme Hatası (SDE): genellikle < ±30 nm
 • Optik IN-TRAC™ referans noktası

Faydalar

 • Ultra Yüksek Vakum (UHV)
 • ±1 ark saniye kurulu hassasiyete sahip, kalın en kesitli halka
 • Geliştirilmiş hareket kontrolü için dinamik sinyal koşullandırma özelliğine sahip süper kompakt enkoder okuma kafası
 • Teşhis kiti, zorlu kurulumlara ve sistem optimizasyonuna yardımcı olur
Web sitesi reklam bantları için şeffaf şerit

TONiC UHV nedir?

TONiC UHV, Renishaw'un süper kompakt temassız enkoder sistemini Ultra Yüksek Vakum uygulamalarına getirerek, müşterilerine gelişmiş hareket kontrolü sunmaktadır.
TONiC, hem lineer, hem de dairesel uygulamalar için, Ti arayüzü ile birleştirilmiş, 10 m/s’ye kadar hız ve 1 nm’ye kadar çözünürlük sunar. TONiC sistemleri, geniş ayarlama toleransları ve bir butona basarak gerçekleştirilen kalibrasyon olanağı ile hızlıdır ve kurulumları basittir. TONiC'in dinamik sinyal işleme özelliği, üstün hareket kontrol performansının ortaya çıkmasına yardımcı olmak amacıyla, genellikle < ±30 nm ultra düşük Alt-Bölümleme Hatası ile, gelişmiş sinyal kararlılığı sağlar.

REXM20 halkası nedir?

REXM20, IN-TRAC™ optik referans noktası özelliği gösteren, çevresi doğrudan 20 µm'lik aralıklara bölünmüş, yekpare paslanmaz çelik bir halkadır. Daha büyük bir enine-kesite sahip olması, bir DSi (Çift Sinyal Arayüzü) ve iki okuma kafası kullanılarak kolaylıkla düzeltilebilen eksantriklik dışındaki, tüm kurulum hatalarını azaltmasına imkan verir. ±1 ark saniyeye varan toplam kurulu hassasiyet, sıfır bağlama kaybı ve olağanüstü tekrarlanabilirlik özelliklerine sahiptir.
REXM20, sahip oldukları geniş iç çapları sayesinde esnek entegrasyon sağlayan, çeşitli boyutlarda (Ø52 mm - Ø417 mm) ve çizgi sayılarında piyasada bulunmaktadır. Temassız format; boşluk, şaft burulması ve klasik bitişik enkoderlere özgü mekanik histerisiz hatalarını ortadan kaldırır.

Neden bu enkoder sistemini seçmelisiniz?

Ultra Yüksek Vakum (UHV)

TONiC UHV okuma kafaları standart olan TONiC üstün performansını alır ve onu UHV uyumlu malzemeler ve prosesler kullanarak tasarlanmış ve üretilmiş olan bir okuma kafası içerisinde iletirler. Bu uygulama söz konusu okuma kafasını 10 -10 Tor'a kadar düşük basınçlı UHV koşullarına uygun hale getirir.
TONiC UHV enkoderleri ve aksesuarları düşük gaz salınımları ve kanıtlanmış temiz artık gaz analizi (RGA) vermeleri için vakum uyumlu malzemelerden ve yapıştırıcılardan yapılmışlardır. Böylelikle tabaka taşıma/testi, bilimsel enstrümanlar, spektroskopi, vakum denetim ekipmanı dahil olmak üzere, pek çok uygulama için uygun olurlar.

Çok yüksek kurulu hassasiyet

İki adet TONiC okuma kafası ve bir TONiC DSi (Çift sinyalli arayüz) ile REXM20, en üst düzeyde açısal metroloji için, olağanüstü tekrarlanabilirlik, sıfır bağlama kaybı ve ±1 ark saniyeden daha iyi toplam kurulu hassasiyet sunar. REXM20, iki TONiC okuma kafasının birleştirilmiş çıktıları kullanılarak kolayca düzeltilebilen eksantriklik dışında, tüm kurulum hatalarını en düşük hale getirmek için tasarlanmış olan, daha kalın bir enine-kesite sahiptir. DSi eksantrikliği ortadan kaldırdıktan sonra, geriye kalan diğer hatalar, her ikisi de çok küçük olan, bölme ve SDE hatalarıdır.

Kompakt bir boyut içerisinde en yüksek düzeyde güvenilirlik ve performans

En üst seviyede güvenilirlik ve istikrarlı performans için, TONiC okuyucu kafaları, daha da düşük ses (titreşme) seviyesi için ayarlanan, üçüncü nesil filtreleme optikleri ile birlikte kullanılırlar. Artık Otomatik Kazanım Kontrolü ve Otomatik Ofset Kontrolü dahil olmak üzere, dinamik sinyal prosesi ile daha da geliştirilmişlerdir. Tamamı okuyucu kafasının içinde birleştirilen bu kombinasyon, eşsiz saflıkta sinyaller ve sadece ±30 nm değerinde çok düşük Alt-Bölümleme Hatası değerleri sağlar. Sonuç, bir kompakt okuma kafasındaki vakum uygulamalarının tamamında gerekli parametreler olan, gelişmiş tarama performansı ve vakum içindeki motorlarda oluşan ısınmayı en aza indirmeye yardım eden, arttırılmış pozisyon kararlılığı için, daha kolay hız kontrolüdür.

Daha hızlı ve daha kolay kurulum

Okuma kafasındaki bir ayar LED'i sinyal boyutunun görsel bir belirtisini verir. Opsiyonel bir teşhis kiti, okuma kafası tezgah içerisinde görünmez olduğunda, sistem performansının uzaktan kontrol edilmesini mümkün kılar. Referans noktasının ve artımsal sinyallerin kalibrasyonu, herhangi bir mekanik ayarlama veya ilave teşhis araçları olmaksızın, bir butona basarak gerçekleştirilir. Müşteri tarafından seçilebilen IN-TRAC optik referans noktası, kompakt boyutlar ve basitleştirilmiş hizalama için, artımsal cetvele yerleştirilmiştir. Bu durum, tüm çalışma sıcaklığı ve hız aralıklarında, birim çözünürlüğe kadar, çift yönlü tekrarlanabilir bir referans noktası çıktısı sağlamaktadır.

Arayüz seçenekleri

TD (çift çözünürlüklü) arayüz

 • Seçilebilir çift çözünürlüklü dörtlü çıktı.
 • Hem daha hassas, hem de yüksek hızlı hareket gerektiren uygulamalar için idealdir.
Ti arayüzü (kare)

DOP (çift çıktı) arayüzü

 • Eş zamanlı dijital dörtlü ve 1Vpp sinyaller sağlar.
 • Bir hareket ekseni ile senkronize edilecek bir veya daha fazla işlem gerektiren uygulamalar için tasarlanmıştır.TONiC Çift Çıktı (DOP) arayüzü

DSi (Çift Sinyalli arayüz)

 • Renishaw'un DSi arayüzü, yatak salgısının etkisini kompanse etmek ve tipik ±2,0 ark saniye toplam kurulu hassasiyet verecek şekilde eksantriklik dahil olmak üzere, tekli hata harmoniklerini ortadan kaldırmak için, iki TONiC okuma kafasından gelen artımsal sinyalleri, bir REXM20 (kısmi dönme uygulamaları için REXT20 halka) halkada birleştirir.TONiC Çift Sinyal Arayüz ile RESM Dairesel Halka

Opsiyonel teşhis kiti

TONiC™ teşhis kiti (yazılım ve donanım)

TONiC teşhis yazılımı, TONiC enkoderlerin kurulumunu optimize etmek ve hızlı ve kapsamlı bir sistem kalibrasyonu sağlamak için kullanılabilir. Yazılım, Renishaw'dan A-9411-0011 parça numarasını kullanarak satın alınabilen TONiC teşhis donanımı ile birlikte kullanılmalıdır. Donanım PC'ye USB kablosu (kit içerisinde yer almaktadır) veya müşterilerin elektronikleri aracılığıyla bağlanır.

TONiC teşhis kiti hakkındaki her şeyi öğrenin.

Teknik özellikler

Ölçüm standardı

REXM20: yekpare ultra yüksek hassasiyetli paslanmaz çelik halka

Ayrıca kısmi dönme uygulamaları için REXT20 olarak mevcuttur

Okuma kafası boyutu (UxYxG)

35 mm x 13,5mm x 10mm

Cetvel aralığı

20 μm

Termal genleşme katsayısı, 20 °C sıcaklıkta15,5 ±0,5 μm/m/°C

Halka dış çapı

52 mm - 417 mm

Çizgi sayısı

8 192 - 65 536 arasında (halka boyutuna bağlı olarak)

Referans noktası

REXM20: tek IN-TRAC referans noktalı halka

REXT20: kısmi dönme uygulamaları için iki referans noktalı halka

Toplam kurulu hassasiyet (iki okuma kafası ile)

(≥ 100 mm çap) ±1 ark saniye

(75 mm çap) ±1,5 ark saniye

(≤ 57 mm çap) ±2 ark saniye

Maksimum hız

Analog

Dijital

(Detaylı bilgi için teknik tanıtım sayfasına bakın)

-3 dB'de 3 673 devir/dakika (52 mm REXM20 üzerinde)

3 673 devir/dakika (5 μm çözünürlüklü TONiC, 52 mm REXM20 üzerinde)

Alt-Bölümleme Hatası (SDE)

Genellikle <±30 nm

Dinamik sinyal kontrolü

Çalışma sırasında optimize edilmiş performans için, Otomatik Kazanım Kontrolü (AGC) ve Otomatik Ofset Kontrolü (AOC) dahil olmak üzere, gerçek zamanlı sinyal koşullandırma

Artımsal sinyaller

Analog

Dijital

(Açısal çözünürlük hakkında detaylı bilgi için teknik tanıtım sayfasına bakın)

1 Vpp (20 μm periyot)

5 μm'den 1 nm’ye varan çözünürlük

Elektrik bağlantısı

Mini konnektörlü 0,5 m, 1 m, 1,5 m, 3 m, 5 m ve 10 m kablo uzunlukları (doğrudan TONiC arayüzüne bağlanır)

Güç kaynağı

5 V ±10 %, < 100 mA (analog sistem), < 200 mA (dijital sistemler) (sonlandırılmamış)

Okuma kafası enerji tüketimi< 100 mA

Titreşim (çalışırken)

100 m/s2 maksimum @ 55 Hz - 2.000 Hz

Şok (çalışmazken)

1.000 m/s2, 6 ms, ½ sinüs

Çalışma sıcaklığı (sistem)

0 °C - +70 °C

Gaz uçurma sıcaklığı (çalışmazken)

120 °C (yalnızca okuma kafası ve cetvel)

Sızdırmazlık

Okuma kafası: IP20

Arayüz: IP20

Kablo yapısı

Kalaylı bakır örgülü tek ekranlı, FEP damar yalıtımlı

Ayrıntıların tamamı için teknik tanıtım sayfasına bakın.