Gezinimi atla

RESA30 dairesel (açılı) halkalı RESOLUTE™ FS mutlak enkoder sistemi

Özellikler

 • Seri arayüzler: BiSS® Güvenlik, Siemens DRIVE-CLiQ®
 • Okuma kafası boyutu: 36 x 16,5 x 17,2 mm
 • 18.300 devir/dakika hızda 29 bit/devire varan çözünürlük
 • ±0,52 - 5,49 ark saniye sistem hassasiyeti
 • Aşağıdaki standartlara göre belgelendirilmiştir:
  ISO 13849 Kategori 3 PLd
  IEC 61508 SIL2
  IEC 61800-5-2 SIL2

Faydalar

 • Kolay kurulum için geniş iç çaplı düşük profilli halka
 • Toza karşı olağanüstü dayanıklılık
 • Geniş ayarlama toleransları
 • Geliştirilmiş pozisyon kararlılığı için 10 nm RMS'den daha düşük titreşme
 • Düzgün hız kontrolü için ±40 nm Alt-Bölümleme Hatası
 • Opsiyonel İleri Teşhis Aracı
Web sitesi reklam bantları için şeffaf şerit

RESOLUTE FS enkoder nedir?

RESOLUTE FS (Fonksiyonel Güvenlik) serisi, toza karşı mükemmel dayanıklı ve pozisyon tespiti alanında bir çığır açan, gerçek bir mutlak, ince aralıklı optik enkoder sistemidir. 100 m/s hıza kadar 1 nm çözünürlük kapasitesine sahip dünyanın ilk mutlak enkoderidir. Ultra düşük Alt-Bölümleme Hatası (SDE) ve titreşme, sınıfındaki diğer tüm enkoderlerden daha üstün bir dairesel enkoder sistemin ortaya çıkmasına neden olur. Fonksiyonel güvenlik uygulamalarında kullanılmak için SIL2 ve PLd standartlarına göre belgelendirilmiştir.

RESA30 halkası nedir?

RESA30, doğrudan çevresine işaretlenmiş mutlak bölme kodlu, yekpare paslanmaz çelik bir halkadır. Çok çeşitli boyutlarda (Ø52 mm - Ø550 mm) iki versiyonu mevcuttur. "A" kesitli halkalar, etkileyici bir kurulu hassasiyet sağlar, yüksek toleranslı işlenmiş parçalara olan ihtiyacı azaltan ve eksantrikliği ortadan kaldıran bir konik bağlantı sistemine sahiptirler. Düşük eylemsizliğe ve ağırlığa sahip, "B" kesitli ince halkalar da mevcuttur. Esnek entegrasyon için hem "A", hem de "B" kesitli halkaların geniş bir iç çapı vardır. Temassız format; boşluk, şaft burulması ve klasik bitişik enkoderlere özgü mekanik histerisiz hatalarını ortadan kaldırır.

Neden bu enkoder sistemini seçmelisiniz?

Kolay hata bulma ve servis imkanı

İleri Teşhis Aracı ADTa-100 RESOLUTE™ enkoder okuma kafalarından (ADT sembolü ile işaretlenmiştir) kapsamlı gerçek zamanlı veri elde eder. Bilgiler kullanıcı dostu ADT View yazılımı arayüzü aracılığıyla görüntülenir. Çoğu durumda enkoder üzerindeki entegre ayar LED’i sistemin kurulması için yeterli iken, ADT daha zorlu kurulumlara yardımcı olmak üzere kullanılabilir. ADT ayrıca enkoder performansı hakkında bilgi verebilir ve uzun tezgah durma sürelerini önlemek için sistem arızalarının bulunmasına yardımcı olabilir.

Fonksiyonel Güvenlik belgesi

RESOLUTE FS serisi, aşağıdaki Fonksiyonel Güvenlik standartlarına göre belgelendirilmiş, bir gerçek mutlak açık optik enkoder sistemidir:

ISO 13849 Kategori 3 PLd
IEC 61508 SIL2
IEC 61800-5-2 SIL2

Güvenlik Sınırlı Hız (SLS) gibi, belirli tezgah güvenlik fonksiyonları, enkoder geri bildiriminin fonksiyonel olarak güvenli olmasını gerektirirler. Hali hazırda bu uygulamalarda kullanılmak için sınıflandırılmış bir enkoder sisteminden faydalanılması, tezgah belgelendirme işlemini önemli ölçüde kolaylaştırabilir. Bu ileri tezgah güvenlik fonksiyonlarının kullanılması, tezgah üreticilerinin ayarlama ve tezgahların atıl kalma sürelerini azaltabilen, daha yüksek fonksiyonelliğe sahip, daha güvenli tezgahlar yapmasına imkan verir.

Geniş ayarlama toleransları

RESOLUTE FS, açısal hizalamalarda küçük hatalar oluştuğunda fazlanma problemlerine neden olan, yan yana çift rotalar (bir artımsal, bir mutlak) kullanmak gibi klasik teknikleri takip etmemektedir. Bunun yerine, bu mutlak enkoder, hem mutlak pozisyon ve hem de gömülü faz bilgisini tek bir kodda birleştiren optik mutlak cetvel ile tek bir rota özelliği göstermektedir. Bu teknoloji, hareket eksenleri zaman içinde otursa veya hareket etse bile, RESOLUTE FS’ye hızlı ve kolay kurulum için çok daha geniş ayarlama toleransları (±0,5° yatay sapma toleransı) ve üstün uzun-vadeli güvenilirlik sağlar. Kurulum ve teşhiste daha fazla yardım için, okuyucu kafasının üzerinde entegre bir ayar LED’i bulunmaktadır.

Harici arayüz seçeneği

Siemens DRIVE-CLiQ harici arayüzü

 • Siemens DRIVE-CLiQ seri arayüzü için gereklidirRESOLUTE gerçek-mutlak optik enkoder ile kullanım için DRIVE-CLiQ arayüzü
 • Ayrıca yüksek hassasiyetli dairesel sistemler için çift kafalı girdiler de mevcuttur
 • İletişim alarmlarını gösterir
 • Okuma kafası LED'ini iki katına çıkarır

Diğer mevcut seri arayüzler için herhangi bir harici arayüz gerekmemektedir.

Opsiyonel İleri Teşhis Aracı ADTa-100

İleri Teşhis Aracı ADTa-100

RESOLUTE enkoder okuma kafaları (ADT sembolü ile işaretlenmiştir) İleri Teşhis Aracı ADTa-100 ve ADT View yazılımı ile uyumludur. Bu teşhis aracı ve yazılım daha zorlayıcı kurulum ve teşhislere yardımcı olmak için kapsamlı gerçek zamanlı enkoder veri bildirimi sağlar. Yol gösterici yazılım arayüzü aşağıdaki fonksiyonlar için kullanılabilir:

 • Uzaktan kalibrasyon
 • Tüm eksen uzunluğu boyunca sinyal optimizasyonu
 • Enkoder pozisyonunun dijital okumaları (cetvele göre)
 • Verilerin dışa aktarılması ve kaydedilmesi
 • Sıfıra ayarlama

Seri arayüzler

Seri arayüzlerAçıklama
BiSS GüvenlikRenishaw, mutlak enkoderlere hizmet veren BiSS Güvenlik (tek yönlü) açık protokolünü destekler. BiSS yüksek-hızlı bir seri arayüzdür. Yüksek ivme, düzgün hız kontrolü, mükemmel çift-yönlü tekrarlanabilirlik ve sabit pozisyon kararlılığı gerektiren dinamik eksenler için idealdir. BiSS Güvenlik özellikli RESOLUTE FS, hem lineer hem de dairesel (açılı) enkoder versiyonlarında mevcuttur.

Siemens DRIVE-CLiQ

Siemens DRIVE-CLiQ seri arayüzlü RESOLUTE FS (harici arayüz kullanan) lineer ve dairesel uygulamalar için mevcuttur. Siemens DRIVE-CLiQ, enkoder ve direkt ölçme sistemlerini SINUMERIK ve SINAMICS sürücü bileşenleri ile birbirine bağlamak için kullanılan, yaratıcı ve etkin bir arayüzdür.

Ayrıntıların tamamı için teknik tanıtım sayfasına bakın.

Teknik özellikler

Ölçüm standardı

Yekpare düşük profilli mutlak kodlu 303 / 304 paslanmaz çelik halka, konik iç çaplı standart "A" kesitli veya düşük eylemsizliğe sahip "B" kesitli halkalar mevcuttur

Okuma kafası boyutu (UxGxY)

36 mm x 16,5 mm x 17,2 mm

Cetvel aralığı

Nominal 30 μm

Termal genleşme katsayısı, 20 °C sıcaklıkta15,5 ±0,5 μm/m/°C

Halka dış çapı

52 mm - 550 mm

Sistem hassasiyeti*

±5,49 - ±0,52 ark saniye arasında (halka çapına bağlı olarak)

Maksimum hız

(Detaylı bilgi için teknik tanıtım sayfasına bakın)

18.300 devir/dakika (52 mm halka üzerinde)

Seri arayüzler†

BiSS Güvenlik, Siemens DRIVE-CLiQ**

Çözünürlükler

BiSS Güvenlik: 32-bit

Siemens DRIVE-CLiQ: 26-bit ve 29-bit

Alt-Bölümleme Hatası (SDE)

±40 nm

Elektrik bağlantısı

BiSS Güvenlik: 10 m’ye varan kablo uzunluklarında, 9 yönlü D ve M12 konnektör

Siemens DRIVE-CLiQ arayüzü: 10 m’ye varan kablo uzunluklarında ve M12 konnektör

Güç kaynağı

5 V ±10 %, 250 mA @ 5 V (sonlandırılmış)

Titreşim (çalışırken)

300 m/s2 maksimum @ 55 Hz - 2.000 Hz

Şok (çalışmazken)

1.000 m/s2, 6 ms, ½ sinüs

Çalışma sıcaklığı

0 °C - +80 °C

Sızdırmazlık

IP64

Ayrıntıların tamamı için teknik tanıtım sayfasına bakın.

* Sistem hassasiyeti bölme hatası artı SDE'ye eşittir. Bölme hassasiyeti, tek bir okuma kafası tarafından ölçülmüş açı ve bölmelere ayrılırken enkoderin gerçek dönmesi arasındaki maksimum farktır. Eksantriklik gibi uygulama düzensizlikleri dahil edilmemiştir.

**Güvenlik ve Siemens DRIVE-CLiQ teknik özellikleri için teknik tanıtım sayfalarına bakın.