Gezinimi atla

Renishaw EMO 2015'te ölçüm hızı, erişebilirlik ve basitliğe odaklanıyor

Temmuz 2015

Hassas parça mühendisliği teknolojileri alanında bir dünya lideri olan Renishaw, kapsamlı metroloji ve aditif üretim ekipmanlarını, İtalya'nın Milan şehrinde 5 - 10 Ekim 2015 tarihlerinde düzenlenecek EMO 2015'te piyasaya sunacak. Fuardaki salon 5, stand D15'te ön plana çıkacak ürünler arasında Equator™ esnek mastar sistemi için kullanıcıların dakikalar içerisinde basit mastar ile parça kontrol rutinleri oluşturmasına imkan veren yeni bir yazılım, koordinat ölçüm tezgahlarının (CMMler) programlanmasını basitleştiren yeni MODUS 2 metroloji yazılımı, "kullandığın kadar öde" takım tezgahı prob sistemi ve basit bir tek eksenli takım probu yer almaktadır. Daha başka yeni ürün duyuruları fuar öncesinde yapılacaktır.

Avrupa ticari gösterisinin başlangıcını, çığır açan "kullandığın kadar öde" iş modeli içerisinde, otomatik sıfırlamanın tüm avantajlarını sunan, Primo™ ikiz prob sistemi yapacaktır. Tezgah ile hassas işlemenin temelinin prob sistemleri olduğunu kabul eden yeni Primo sistemi, minimum ön ödeme masrafı, ücretsiz, kapsamlı bir eğitim paketi ve hemen parça değişimini içeren bir kombinasyon aracılığıyla, en son teknolojiye sahip üretimi tüm firmaların ulaşabileceği bir duruma getiriyor.

İkiz prob sistemi Primo Radio Parça Ölçme Probu, Primo Radio 3 Boyutlu Takım Ölçme Probu ve Primo arayüzünü ve artı üç ana ilave elemanı içerir - Primo Jetonu, GoProbe yazılımı ve kazaen oluşan prob hasarlarına karşı koruma sağlayan Primo Toplam Koruma sigortası. Sistem altı aylık Primo jetonu ile birlikte satılmaktadır. Jeton bu süre zarfında Primo ikiz prob sisteminin sınırsız sayıda kullanılmasını sağlar. Jeton tükendiğinde kullanıcıların kullanım sürelerini uzatmak için ilave bir Primo jetonu satın almaları yeterlidir.

Ayrıca yeni ve Primo ikiz prob sistemi ile birlikte standart olarak tedarik edilen kullanıcı dostu GoProbe yazılımı, Apple iOS ve Adroid cihazlar için yeni uygulamalarla birlikte, benzersiz bir yazılım, eğitim malzemesi ve kullanıcı referans takımı kombinasyonu sunmaktadır. Renishaw takım tezgahı problarının kullanılmasını kolaylaştırmak için tasarlanmış olan GoProbe, tam parça sıfırlama, takım sıfırlama ve prob ayar çevrimlerini içerir ve daha önce prob ile ölçüm tecrübesine sahip olmayı gerektirmez.

Kendi kendinize çalışabileceğiniz GoProbe eğitim kitinin içerisinde bir e-eğitim kursu ve üzerinde çalışılabilecek bir eğitim uygulaması yer almaktadır. Bu kit bilgi ve güveni hızlıca oluşturmaya yardım eder, böylelikle prosesler mümkün olduğunca çabuk bir biçimde optimize edilebilir. Sadece basit tek satırlık komutlar gerektirdiği için, kapsamlı G-kodlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Bu komutlar temel manüel çevrimlerden daha karmaşık otomatik çevrimlere ilerlemeyi de kolaylaştırır.

Ayrıca CNC işleme merkezleri için yeni olan Primo™ LTS (uzunluk takım ölçme probu), kullanıcıların hızlıca takım uzunluğunu ayarlamasına, kırık takım kontrolü yapmasına ve termal genleşmeyi kompanse etmesine imkan veren, tek eksenli bir sistemdir. En zorlu ortamlarda çalışmak için tasarlanmış olan otomatik sistem, manüel sıfırlama metotlarından on kata kadar daha hızlı olacaktır.

EMO 2015 için bir başka yenilik ise, takım tezgahı prob ile işleme çevrimlerine "akıllı hızı" getiren, SupaTouch™ özellikli Inspection Plus'tır. Bu yeni yazılım paketi, bir tezgahın ölçüm hassasiyetini korurken ulaşabileceği en yüksek hızı otomatik olarak belirler ve seçer. Ayrıca, her bir ölçüm rutini için bir veya iki temaslı prob ile işleme stratejisi gerçekleştirmek amacıyla, akıllı çevrim-içi karar verme fonksiyonunu kullanır. Sonuç, çevrim sürelerinin en aza indirilmesi ve verimliliğin en üst düzeye çıkarılmasıdır.

EMO 2015'te Renishaw ayrıca çok çeşitli parçaların mastar ile kontrolünün basitleştirilmesi ve otomatikleştirilmesi için şimdi benzersiz Equator sistemi ile birlikte sunulan, manüel mastar kullanıcılarının yeteneklerine olan bağlılığı ortadan kaldıran, yeni INTUO™ mastar ile parça kontrolü yazılımını da tanıtacaktır. Bu paket, çeşitli kumpas, mikrometreler ve delik mastarları gibi, çoklu manüel cihazlara ideal bir alternatif oluşturmaktadır.

INTUO yazılımı minimum eğitim ile programcının sadece teknik çizimi olan bir parçayı kullanarak mastarlama rutinleri oluşturmasına imkan verir. Öğe Tahmini fonksiyonu etkinleştirilmiş iken, programcı her bir öğenin üzerinde noktalar almak için kumanda kolunu kullanır. Sonrasında INTUO öğenin türünü, nominal değeri ve olası tolerans bandını tahmin ederek, işin çoğunu gerçekleştirir. Ardından programı, alınan nokta sayısını değiştirecek veya söz konusu noktaların arasında eşit miktarda boşluk bırakacak ve nominalleri ve toleransları teknik çizime eşleştirecek biçimde, ayarlamak kolaydır. Sonrasında atölye operatörleri sadece bu programları kullanıcı dostu Renishaw Organiser yazılımı içinde seçerler ve çalıştırırlar.

Renishaw ayrıca Equator Buton Arayüzü (EBI) özelliğini piyasaya sunmaktadır. Bu özellik sayesinde bir mouse ve klavyeye olan ihtiyaç ortadan kaldırılarak, atölye operatörleri için basit basma butonu kontrolleri sağlamaktadır. EBI eldiven giymiş personel tarafından çalıştırılabilir ve atölyenin kirliliğinden etkilenmez.

EMO 2015'i ziyaret eden koordinat ölçüm tezgahları kullanıcıları, MODUS 2 metroloji yazılımı paketinin CMM'lerin programlaması ve çalışmasına nasıl yeni bir kolaylık ve verimlilik getirdiğini de görecekler. Varolan ve yüksek potansiyelli MODUS platformunu esas alan ve Renishaw'un üç ve beş eksenli CMM sensör teknolojileri serisi ile desteklenen MODUS 2, bir CAD modeli olsun veya olmasın, eşi görülmemiş seviyede verimlilik sağlayan, yenilikçi, öğrenmesi kolay arayüz ve daha hızlı programlama dahil olmak üzere, kullanılabilirlik hesaba katılarak tasarlanmıştır.

MODUS 2 kullanıcı deneyimi de, yazılım "çalışır vaziyetteki" bir CMM'e bağlanmış olsun veya hız kontrolünün tam simülasyonunun ölçüm dizini gelişimi ve görüntülenmesine imkan verdiği çevrimdışı bir ortamda çalışıyor olsun, her ikisinde de aynı olacak biçimde tasarlanmıştır. Diğer yenilikler "Yüzey Dışı" hareket teknolojisi, akıllı ölçüm stratejileri, otomatik raporlama ve bir interaktif sanal CMM ortamını içermektedir. MODUS 2 yazılım paketi, basit bir manüel tezgah işleminden, çok eksenli sistemlerde karmaşık parça ölçümüne kadar, pek çok işleme otomatik olarak uyum sağlar ve sadece mevcut işlemle ilgili olan fonksiyonelliği sunar.

EMO Milan ziyaretçileri Renishaw standında GoProbe, INTUO ve MODUS 2'nin gösterimlerini izleme ve etkileşime girme imkanına sahip olabilecekler.

Renishaw ayrıca, müşterilerin günün her saatinde firmanın geniş ve giderek büyüyen metroloji ürünleri serisine kolay erişimine imkan veren, kullanıcı dostu bir ortam sunmaya odaklanarak, Web mağazasını geliştirmeye devam etmektedir. Şu an on dört ülkede aktif olan ve bu yıl yeni ülkelerin ekleneceği Web mağazasında CMM'ler için fikstürler, kameralı sistemler ve Equator mastar; kapsamlı bir hassas prob uçları serisi; değiştirme istasyonları, prob uzatmaları ve TP20 modülleri gibi CMM aksesuarları, takım tezgahları için yeni Primo ikizprob sistemi jetonları yer almaktadır. Bakınız www.renishaw.com.tr/shop.

Haberler: Renishaw EMO Milan 2015 Fuarı için daha fazla yeni ürün duyurmaktadır.

Renishaw Hakkında

Renishaw, hassas ölçüm ve medikal sektörü alanındaki uzmanlığı ile, dünyanın önde gelen mühendislik ve bilimsel teknoloji firmalarından biridir. Firma, jet motoru ve rüzgar türbini üretiminden, diş hekimliği uygulamaları ve beyin ameliyatlarına kadar, çok çeşitli uygulamalarda kullanılan ürünler ve hizmetler tedarik eder. Ayrıca aditif üretim alanında da (3-boyutlu yazdırma olarak da anılır) bir dünya lideridir. 3-boyutlu yazıcı ile metal tozlardan parçalar "yazdıran" endüstriyel tezgahları tasarlayan ve üreten İngiltere'deki tek firmadır.

Renishaw Grup halihazırda dünya çapında 33 ülkede faaliyet gösteren 70’ten fazla ofiste, 4,000'in üzerinde çalışana sahiptir. Bu çalışanların 2,600'ü İngiltere içerisinde istihdam edilmektedir. Firma'nın AR-GE ve üretim çalışmalarının büyük çoğunluğu İngiltere'de yürütülmektedir ve Haziran 2015 itibariyle sona eren mali yılda Renishaw %95'i ihracat ile elde edilen, 494.7 milyon poundluk satış gerçekleştirmiştir. Firmanın en büyük pazarları ABD, Çin, Almanya ve Japonya'dır.

Karşıdan Yüklemeler