Gezinimi atla

Renishaw artımsal enkoderleri lens testlerinin güvenilirliğini ve verimliliğini arttırıyor

Akıllı telefon, son yıllarda tüm dünyada belirgin kullanım yaygınlığı ile her zaman her yerde bulunur hale geldi. Küresel akıllı telefon pazarı 2013 yılında ilk kez 1 milyarın üzerinde sevkiyat yaptı.

UMA denetim ekipmanının iç yapısı

Akıllı telefon kameraları vazgeçilmez araçlar haline geldi. İnsanlar artık günlük hayatlarının bir parçası olarak onlara alıştı - fotoğraf çekiyor, ardından arkadaşları ve aileleri ile paylaşıyorlar. Günümüz dijital telefon kameralarında giderek artan megapikseller sebebiyle, lens kalitesi artık şimdiye dek olduğundan çok daha fazla önem taşıyor. Dijital fotoğrafların çözünürlüğü, çoğunlukla detektörün kendi çözünürlüğüne değil, kameranın lensine bağlıdır. Büyük akıllı telefon üreticileri şu sıralar yeni müşteriler çekebilmek için kamera kapasitelerini arttırma konusunda bir yarış içindeler. Tayvan'lı UMA Technology INC (UMA) firması, hassas, hızlı ve güvenilir lens hatası tespit programları oluşturmak amacıyla optik test ekipmanları geliştiriyor.

"Yeniden tasarım çalışmalarından önce, ekipman üzerindeki lineer tabla sadece step motorları tarafından çalıştırılıyordu ve işlem tekrarlanabilirliği yetersiz kalıyordu. Renishaw'un RGH22 enkoder sisteminin monte edilmesi çözünürlüğü 0.1 µm değerine çıkardı, bu da ürün rekabet gücümüzü arttırdı.”

UMA (TAYVAN)

Lens denetimi

Lens test etme ekipmanı görüntü kalitesini garantilemek için kullanılır. Lenslerin optik kalitesi, homojen biçimde aydınlatılan ISO 12233 grafik standardı kullanılarak ve bir görüntüleme sensörü üzerine lens tarafından doğrudan yansıtılarak ölçülür. Bu test modeli, elektronik hareketsiz-imge kameralarının kavrama gücünü belirlemek, çözünürlüğünü ve modülasyon geçirme fonksiyonunu (MTF) sınırlandırmak için bir görüntü değerlendirme aracıdır. Farklı lensler değişen görüntü kalitelerini yansıtır. Yüksek kaliteli lensler grafik standardına yakın sonuç verirken, düşük kaliteli lensler vermemektedir. Renishaw, UMA'nın küçük lensler seri üretim hattının test edilmesi için tasarlanan DSC-E1 serisine gereken optik enkoder bileşenlerini sağlamıştır.

Genel test prosesi bir lens tablasının DSC-E1 serisinin mobil platformuna hassas biçimde yerleştirilmesi ile başlar; test edilecek lens sonrasında standart grafik ve altındaki görüntüleme sensörü ile sıraya dizilir. Her bir lens testi 9 ile 25 arası farklı görüntü bölgesini inceler, buna rağmen her bir lensin bu işlemi gerçekleştirmesi toplamda 3 saniyeden daha az zaman alır. Platform, X ve Y yönlerinin her ikisinde de yüksek hızda ileri ve geri hareket eder. Prosesin hassasiyeti, her bir eksen üzerinde bulunan bir optik enkoder tarafından sağlanan, yüksek kaliteli kapalı devre geri bildirim bilgilerine dayanmaktadır. UMA’nın kıdemli proje müdürü Sentry Lee şunları söylüyor: "Mobil platform test ekipmanının en önemli bileşenlerinden biridir; test sonuçları üzerinde belirleyici bir etkisi vardır ve vidalı sürücü sistemine sahip iki adet step motoru kullanır. Renishaw'un, kendinden yapışkanlı RGS20 cetveline ve 0.1 µm çözünürlüğe sahip RGH22 optik enkoder sistemi, platformun hem X hem de Y eksenine monte edilir. Lineer tabla bir lensi, ışık kaynağı ve görüntü sensörü ile aynı hizada, 1 – 2 µm toplam hassasiyet ile pozisyonlandırabilir.”

Yüksek hassasiyet mobil platformun

Sentry Lee mobil platformun hassasiyetinin önemini şöyle açıklıyor: "Akıllı telefon kamerası lensinin boyutu ve detektör çerçevesi boyunca birden çok görüntüleme noktası alma gerekliliği, kaynak ve görüntüleme sensörü arasındaki optik yoldaki kabul edilebilir sapmanın çok küçük olduğu anlamına gelir. Lens pozisyonunda hata yapılması iyi lenslerin kötü olduğunun düşünülmesine ve bu nedenle toplam verimin azalmasına ve üretim maliyetlerimizin artmasına neden olabilir." Testin tekrarlanabilir olması da eşit derecede önemlidir çünkü bitmiş ürün verimi üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Lensin yeterli olup olmadığını belirlemek için bir değerlendirme yapılır. UMA mümkün olan en yüksek verimi almayı ve test hatalarının sonucu olarak ortaya çıkan hurdayı en aza indirmeyi istiyor. Bu da onları ±%3'lük bir algılama hatası gereksinimine yönlendiriyor.

Ve Lee ekliyor: "Yeniden tasarım çalışmalarından önce, ekipman üzerindeki lineer tabla sadece step motorları tarafından çalıştırılıyordu ve işlem tekrarlanabilirliği yetersiz kalıyordu. Renishaw'un RGH22 enkoder sisteminin monte edilmesi çözünürlüğü 0.1 µm değerine çıkardı, bu da ürün rekabet gücümüzü arttırdı.”

Tezgah yapısına bir şekilde tutturulmuş, tipik bir enkoder cetveli, sistemin ölçüm performansının temelidir. Normalde, cetvelin termal genleşme değeri, genellikle farklı bir malzemeden yapılmış olan taşıma biriminin genleşme değeri ile uyuşmaz. Granit seçilmesi, belirgin ölçüde daha düşük termal genleşme dahil olmak üzere, çeşitli avantajlar sunar. Konvansiyonel cetveller, sonrasında sıcaklıkla birlikte ölçüm belirsizliklerine neden olurlar - bu problem, esasen 6 x 0.1 mm en kesitli, yüzü altın kaplı çelik bir şerit olan, Renishaw RGS20 kendinden yapışkanlı cetvelin kullanılması ile tamamen ortadan kalkmaktadır. Bu cetvel, taşıma birimine mastarlanır ve tamı tamına onunla birlikte genleşir. Böylece tamamen tahmin edilebilen ölçüm değerleri için histeresisin ortadan kaldırılmasını ve montaj deliklerine ihtiyaç olmadan kolay kurulum yapılmasını sağlar.

Yüksek hızlı algılama

Hız, endüstrinin ekipman performansı değerlendirmesinde diğer bir önemli faktördür. Lee bu durumu şu şekilde açıklıyor: "Lensin kenarları ve tablada takılacağı yer arasında bir boşluk vardır. Orijinal sistem, lens, ışık kaynağı ve görüntü sensörü hizalanana kadar pozisyonu yeniden ayarlamak zorunda kalıyordu ve bu ayarlama genellikle bir kaç denemede sağlanıyordu. Sonuç olarak proses verimliliğini arttırmak bizim için büyük bir zorluktu. Renishaw'un yüksek performanslı enkoderi, en son sistemimizin bir kerede doğru pozisyonu bulmasına imkan vererek proses süresini belirgin ölçüde azaltıyor.”

Lee ekliyor: "Akıllı telefonlar ve mobil cihazlardaki aşırı büyümeden faydalanan potansiyel pazarımız 20 kat büyüdü. Bu fırsatları yakalamak amacı ile öncü konumumuzu korumak için ekipman hızımızı arttırmamız gerekiyor. Renishaw'un enkoderleri pazarda çok iyi tanınıyor ve diğer markalarla kıyaslandığında en iyi maliyet -performans oranına sahip. Diğerlerini seçmek için hiç bir nedenimiz yok.”

Birinci sınıf teslimat ve hizmet

Renishaw, dünya çapında tüm endüstrilerdeki müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için, profesyonel ve teknik çözümlerle birinci sınıf hizmet sağlamaya kendini adamıştır. Ürün verimliliğini arttırmak için yeni ürünler geliştirmede UMA'yı desteklemeye devam etmektedir. Sentry Lee; "Ana bileşen tedarikçisi olarak Renishaw mükemmel bir satış sonrası hizmet, çabuk geri dönüş ve hızlı teslimat sunmaktadır. Tedarik konusunda endişelenmemiz gerekmiyor, böylece yeni ürün geliştirmek amacıyla daha fazla kaynak ayırabiliyoruz," diyerek sözlerine son veriyor.

RGS20 şerit cetvel üzerinde RGH22