Gezinimi atla

Prob ucu tipleri

Geniş orijinal Renishaw prob uçları serisi farklı ölçüm uygulamalarına uyum sağlamak için bir dizi konfigürasyona sahiptir.

Doğrusal prob uçları

İsimlendirme protokolü:

M2 STY D2R L20 EWL14 D1.4SS

Açıklama:

M2 dişli düz prob ucu - ø2 mm çapında yakut küreye sahip, 20 mm uzunluğunda, etkin çalışma uzunluğu 14 mm olan, ø1,4 mm paslanmaz çelik gövde.

En basit ve en sık kullanılan prob ucu türüdür, bunlar prob ile ölçüm uygulamalarının çoğu için uygundur. Prob uçlarının, yakut, silikon nitrit, zirkonya, seramik veya tungsten karbürden yapılmış küreleri olabilir. Tutucular ve gövdeler bir dizi malzemeden oluşurlar -titanyum, tungsten karbür, paslanmaz çelik, seramik, karbon elyaf.

Yıldız prob uçları

İsimlendirme protokolü:

M2 STR D2R 5BALL L19.5 S32

Açıklama:

M2 dişli yıldız prob ucu, ø2 mm çapında yakut küreli. Yıldızın üzerinde 5 küre mevcuttur ve toplam 19,5 mm uzunluğundadır. (Bu değer kürenin merkezinden, yıldızın arka montaj yüzüne kadar olan mesafedir). Yıldız öbeğinin açıklığı 32 mm’dir.

Bunlar, sabit bir şekilde monte edilmiş prob uçları ile çok uçlu prob ucu konfigürasyonlarıdır. Bu prob uçları, doğrudan temasın gerçekleştirilebildiği yüzeyler ve delikler dahil olmak üzere, bir dizi farklı özelliği denetlemek için kullanılabilirler.

Bu konfigürasyon, prob ucunu değiştirmeden ucun özelliklerle temas etmesini mümkün kılarak, esneklik verir. Prob ucu merkezlerini kullanarak, kendi yıldız prob uçlarınızı, 5 taneye kadar prob ucu bileşenini monte edecek şekilde konfigüre edebilirsiniz.

Küreler yakut, silikon nitrit veya zirkonyadan yapılabilir. Yıldız prob uçlarının her biri, tıpkı bir tek küre prob ucunda olduğu gibi sıfırlama gerektirir.

Sivri prob uçları

İsimlendirme protokolü:

M2 PNT D1.4TC 30 DEG L10

Açıklama:

M2 dişli sivri prob ucu - ø1,4mm tungsten karbür gövde/uçlu. Ucun açısı 30° ve uzunluğu 10 mm'dir.

Bu prob uçları, dişli formları, özel noktalar ve çizilmiş eğrilerde (hassasiyeti düşürmek için) ölçüm yapmak için tasarlandıkları için, klasik XY prob ile ölçümünde kullanılmamalıdır.

Sivri uçlu probların kullanılması daha doğru sıfırlama ve prob ile ölçüm yapmaya imkan verir, ve ayrıca çok küçük deliklerin yerlerinin ölçülmesi için kullanılabilir.

Yarı küresel prob ucu

İsimlendirme protokolü:

M5 HEM D30 CER L26.5

Açıklama:

M5 dişli yarım küresel prob ucu - ø30 mm seramik yarım küreli. Uzunluk, yarım kürenin ucundan montaj yüzeyine 26,5 mm'dir.

Bu uçlar derin parçalar ve sadece bir kürenin sıfırlanmasını gerektiren X, Y ve Z yönündeki deliklerin prob ile ölçümü için idealdir.

Buna ek olarak, çok pürüzlü yüzeylerin etkileri, bu kadar geniş çaplı kürelerle prob ile ölçüm yapılarak, ortalama bir değere indirilebilir.

Silindir prob uçları

  • M2 ruby cyclinder styli

İsimlendirme protokolü:

M2 CYL SLVS L13 EWL4

Açıklama:

ø3 mm kritik ölçüm elemanı ile birlikte gümüş çelikten imal edilmiş M2 dişli silindir. Toplam uzunluğu 13 mm ve etkin çalışma uzunluğu 4 mm'dir.

Bu prob uçları, küre prob uçları ile prob ile ölçüldüğünde düzgün temasın garanti edilemeyeceği, metal levha, preslenmiş bileşenler ve ince iş parçalarında yer alan deliklerin prob ile ölçülmesi için kullanılırlar.

Ayrıca, bu prob uçları ile çeşitli dişli özellikleri prob ile ölçülebilir ve dişli deliklerinin merkezleri belirlenebilir.

Küre uçlu prob uçları X, Y ve Z yönlerinde tam bir sıfırlama ve doğrulamaya, böylelikle yüzey denetlenmelerinin yürütülmesine imkan verirler.

Disk uçlar

İsimlendirme protokolü:

M2 DSC D18 SLVS T2.2 L2.6 BR-Y

Açıklama:

M2 dişli disk prob ucu, disk çapı 18 mm. Disk kalınlığı 2,2 mm ve uzunluğu 2,6 mm olan gümüş çelikten yapılmıştır. BR (balls/rollers) küreler/makaralar anlamına gelmektedir ve ardından evet (Y) veya hayır (N) takip eder.

Bu prob uçları, deliklerin içerisinde yer alan, yıldız prob uçları ile erişilmesi mümkün olmayan, oyukların ve kanalların prob ile ölçümü için kullanılan, oldukça küresel uçların kesitlerinden oluşmaktadır. Her ne kadar basit bir diskin küresel köşeleriyle prob ile ölçme işlemi geniş bir prob küresinin ekvatoru üzerinde veya çevresinde prob ile ölçüm yapmayla aynı verimliliğe sahip olsa da, bu küre yüzeyinin sadece küçük bir alanı parça ile temas edecektir. Bu nedenle daha ince olan diskler, prob ile ölçülen parça ile disk yüzeyinin doğru bir şekilde temas etmesinin sağlanması için, çok dikkatli bir açı ayarlaması gerektirmektedir.

Basit bir disk sadece tek bir çapta sıfırlama gerektirir, (genellikle halka mastarında) ama etkin prob ile ölçümü sadece X ve Y yönleri ile sınırlar. Yarıçap sonlandırma makarası ekleyerek, “yarıçap sonlandırma makarası”nın merkezi ile probun çapının artmasını sağlar, böylelikle sıfırlayabilir ve Z yönünde prob ile ölçüm yapabilirsiniz. Yarıçap sonlandırma makarası bir küre veya kayar mastar üzerinde sıfırlanabilir. Diski kendi merkez ekseninde çevirip, sabitlemek, “yarıçap sonlandırma makarası”nın uygulamaya uyumlu olacak şekilde pozisyonlanmasına imkan verir.

Diskin ayrıca bir merkez prob ucu monte edilmesine imkan veren M2 dişli merkezi olabilir. Merkez prob ucu takılması ile derin deliklerin dip noktalarını prob ile ölçüm esnekliği kazanılır (ancak diskin erişim alanı sınırlanır). Bu prob uçları çeşitli çaplarda ve kalınlıklarda olabilir ve çelik, seramik veya yakuttan yapılabilir.

Uç Adaptörleri

İsimlendirme protokolü:

M4 EXT L15 D7 SS

Açıklama:

Paslanmaz çelikten imal edilmiş 15 mm uzunluğunda, ø7 mm çapında M4 dişli uzatma.

Prob ucu uzatmaları, farklı uzunluklarda ve malzemelerden - çelik, titanyum, alüminyum, seramik ve karbon elyaf - yapılmış olarak piyasada mevcuttur.

Uzun uzatmalarda, kullanılan malzemenin termal özelliklerine dikkat edilmelidir.

Takım sıfırlama prob uçları

İsimlendirme protokolü:

Takım sıfırlama prob uçları çok büyük farklılıklar gösterir, ancak bu uçlarda genellikle montaj için ortak bir M4 dişlisi veya ø4mm deliği mevcuttur.

4-taraflı kare uçlarda uzunluk, (L), ölçüm yüzünden montaj yüzüne kadar olan mesafedir. 5-taraflı küpler ve yuvarlak diskler için uzunluk ön yüze kadar olan mesafedir.

Takımların ayarlanabileceği toleranslar prob ucunun tezgah eksenine olan paralelliği ve düzlemselliğe bağlıdır.

Bu ayarların elde edilebilmesi için tüm prob ve prob tutucularında ince ayarlama mevcuttur.

Dairesel takımların çap için sıfırlanması gerektiği durumlarda, takımlar kesme yönünün tersi yönde çevrilmelidir.

Çarpma koruma

Renishaw’un prob ucu darbe koruma araçları herhangi bir çarpma durumunda kırılarak, probun hasar görmesini engellemek için tasarlanmıştır.

İsteğe özel prob uçları

Renishaw, ihtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla, size özel bir prob ucu tasarlayan ve üreten, kapsamlı bir isteğe özel prob ucu hizmeti sunmaktadır.

En iyi çözümün bulunduğundan emin olmak için prob ve uygulama ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran kendi bünyemizde çalışan ekiplerimiz çok zengin bir deneyim ve uzmanlığa sahiptir.

Daha fazlasını öğrenmek için isteğe özel prob uçları sayfasını ziyaret edin.

Prob uçları uygulamaları galerisi