Gezinimi atla

Metal 3 boyutlu baskı

Renishaw aditif üretim (AM) için bir sistem üreticisi ve çözüm sağlayıcısıdır.

Renishaw'un uzmanlığı tecrübesi

Biz Renishaw olarak, metal tozunu katman katman serdikten sonra lazer ergitme yöntemi olarak adlandırılan prosesi kullanarak, çeşitli metallerden parçalar üretmek amacıyla aditif üretim sistemleri tasarlıyor ve üretiyoruz. Proses geliştirmedeki uzmanlığımız ve kendi üretim çalışmalarımızda teknolojiyi kullanmadaki deneyimimiz bize, endüstriyel ve medical ve dental sektörlerinde çok sayıda uygulama için, anahtar teslim ve uygulanabilir aditif üretim çözümleri sağlama imkanı vermektedir. Aditif üretim sistemleri ve kendi endüstriniz için gerekli hizmetlerimiz hakkında daha fazlasını öğrenin...

Aditif (eklemeli) üretim nedir?

3 boyutlu imalat olarak da adlandırılan aditif üretim, dijital bir dosyadan üç-boyutlu parçalar oluşturmak için kullanılan bir prosestir. Genellikle malzeme tozlarını katman katman sererek inşa eder ve nihai ürünü gerilim giderme işlemine tabii tutar. Bu teknoloji, döküm-dövme, enjeksiyon kalıbı ve talaşlı imalat gibi, "klasik" tekniklerle üretilemeyecek, karmaşık şekilleri üretebilmektedir. Aditif üretim, çoklu bileşenleri üretimde birleştirme, malzeme kullanımını en aza indirme ve malzeme masraflarını azaltma fırsatlarını içeren, yeni tasarım imkanı sunmaktadır.

Broşürler

 • Brochure: Safety in additive manufacturing Brochure: Safety in additive manufacturing [en]

  Just as with any other manufacturing technology, metal AM carries a number of identifiable risks that must be understood and managed. This guide offers insight into the areas company owners and managers must consider to ensure that AM is implemented in a safe way.

Aditif üretim ile ilgili örnek uygulamalar

 • Case study: Pioneering additive manufacturing reshapes patient's face Case study: Pioneering additive manufacturing reshapes patient's face [en]

  Additive manufacturing (3D printing) is changing and improving many traditional industries and processes. Healthcare is no exception with reconstructive surgery being particularly prominent. A horrific motorcycle accident left Stephen Power with multiple skull fractures that changed his life and meant he would require reconstructive surgery.

 • Case study: The full digitisation of removable partial dentures (RPDs) Case study: The full digitisation of removable partial dentures (RPDs) [en]

  Renishaw and Cardiff University Dental Hospital have teamed up to research 3D printing of CoCr removable partial dentures to give a flavour of what the future holds for the humble skeletal framework.

 • Case study: Digital evolution of cranial surgery Case study: Digital evolution of cranial surgery [en]

  From complex reconstructive facial surgery to orthopaedic and trauma surgery, advances in additive manufacturing have inspired a growing number of progressive surgeons to commission metal 3D printed patient specific implants (PSIs) and cutting guides for both complex and straightforward procedures.