Gezinimi atla

Kapsamlı seri

Renishaw bir dizi ihtiyaç ve görevi tamamlamak amacıyla, bunlara ilave olarak, ancak bunlarla sınırlı kalmamak kaydı ile Zeiss ve FARO probları ile uyumlu prob uçları sağlamaktadır.

Prob uçları uygulaması

Renishaw, CMM'lerimiz, takım tezgahlarımız, tarama problarımız ve Equator™ mastar ile parça kontrol sistemlerimizde kullanılmak üzere, hassas tasarlanmış, kapsamlı bir prob uçları ve prob ucu aksesuarları serisi sunmaktadır.

Tarama için prob ucu seçme

CMMler ve takım tezgahlarında parçaların taranması ve dijitalleştirilmesi için doğru prob ucunun seçilmesi çok önemlidir

Uygulamanız için doğru prob ucunu seçin

Tarama ucu seçimi tarama uygulaması ve kullanılan tarama probu tipine bağlıdır. Parçayı üretmek için kullanılan finiş kesme takımı ile aynı çapa sahip olan bir prob ucu kullanın.

Aşırı bükülmeyi önlemek için prob ucunu mümkün olduğunca kısa tutun, ancak tutucu üzerinde tarama yapılmasını önleyecek kadar uzun olduğundan da emin olun.

Uygulama varsayımları

Noktasal ölçümlerde, küre parça yüzeyi ile sadece çok kısa bir süre için temas eder. Tarama uygulamaları, küre iş parçasının yüzeyinde kaydığı için farklıdır. Temas sürekli olduğu için, küre prob ucu ve iş parçasının yüzeyi arasında uzun süreli kayar bir temas vardır.

Renishaw, prob ucu kürelerinin yapıldığı malzemeler ve iş parçası yüzeyleri arasındaki etkileşimi incelemek için, kapsamlı bir araştırma programı yürütmüştür. Küre malzemeleri ile gerçekleştirilen tüm testler, küre yüzeyinde malzemelerin kalıntı bıraktığını göstermiştir. Ölçümler arasında kürelerin kuru, tiftiksiz bir kumaş ile temizlenmesi önerilmektedir, böylelikle kürelerin üzerinde herhangi bir kalıntı kalmaz.

Aşınma (aşındırıcı malzemeleri tararken)

Örneğin, döküm demirden yapılmış bileşenler ölçülüyor ise, prob ucu küresi ve iş parçası yüzeyinin her ikisi de aşınabilir. Minik kalıntı parçacıkları, prob ucu küresi ve iş parçasının yüzeyinde, ince çiziklere neden olabilir. Bu tip uygulamalar için söz konusu aşınmayı en aza indirmek amacıyla, zirkonyadan yapılmış prob ucu küreleri kullanılmasını öneriyoruz.

Kaynaşmalı aşınma (alüminyum parçaları tararken)

Bir alüminyum yüzeyi taramak için yakuttan yapılmış bir küre kullanıldığında, bu iki malzeme etkileşime girer. Malzeme genellikle daha yumuşak olan yüzeyden, daha sert olan yüzeye geçer. Bu alüminyumun kürenin yüzeyinde birikmesi anlamına gelir. Kürenin üzerindeki alüminyum kaplama sadece, prob ucunun tek bir temas yolu kullanarak, 100 m kesintisiz ölçüm yapmasının ardından net bir biçimde görülebilir. Bu tip uygulamalar için silikon nitritten yapılmış prob ucu küreleri kullanılmasını öneriyoruz. Bu malzeme alüminyumu iter, böylelikle kalıntı oluşumu çok nadiren görülür.