Gezinimi atla

Kalibrasyon SSS

Genel

Lazer kalibrasyon ürünüm için tavsiye edilen yeniden kalibrasyon programı nedir?

Ürünler "normal" çevre koşullarında kullanıldıklarında, tavsiye edilen yeniden kalibrasyon programları aşağıda verilmiştir. Zorlu çevre koşullarında kullanılan veya hasar görmüş olmalarından şüphelenilen üniteler için daha sık kalibrasyon yapılması tavsiye edilir. Kalite güvence programınızın veya ulusal/yerel yönetmeliklerin gereklilikleri de daha sık yeniden kalibrasyon yapmanızı söyleyebilir.

Depolama, nakliye ve kullanım sırasında kalibrasyon ürününüzün aşırı şok, titreşim veya aşırı sıcaklık, basınç veya neme maruz kalmaması gerekmektedir. Çünkü bu faktörlerin her hangi biri ürünlerin kalibrasyonlarını geçersiz kılabilir.

XM-602 yıl
XL-803 yıl
XC-801 yıl
XR20-W3 yıl
XK102 yıl
QC201 yıl

Yeni bir kalibrasyon belgesine ihtiyacım var, nasıl alabilirim?

Tüm Lazer Kalibrasyon ürünleri için yenileme belgeleri Servis Merkezinden satın alınabilir. Bu servis kapsamında verilen idari hizmet nedeniyle küçük bir ücret alınmaktadır.

Bir yenileme belgesi almak için yerel Renishaw ofisinizle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Lütfen iletişime geçerken, ürün tipini, en son kalibre veya yeniden kalibre edildiği tarihi ve üretim tarihini bildiğinizden emin olunuz.

Yenileme belgesi kağıda basılmış halde veya acilen ihtiyaç duyuluyor ise, elektronik PDF formatında gönderilebilir.

Lazer kalibrasyon ürünlerini ABD'ye ithal etmek için gerekli US FDA katılım numaraları nelerdir?

Birleşik Devletler Gıda ve İlaç Dairesine göre, lazer ürünleri ile ilgili oldukları için, aşağıda listelenmiş olan ürünlere 1968 tarihli Sağlık ve Güvenlik için Radyasyon Kontrolü Yasasının İdaresi ve Yürütmesi Mevzuatına (Başlık 21, Federal Düzenlemeler Kanunu, Alt bölüm J) karşı aşağıdaki katılım numaraları atanmıştır (Bölüm 1002).

  • XL-80 lazer: 1020567
  • XM-60 ve XM-600 çok eksenli kalibratör: 1220576
  • XK10 üreteç ünitesi: 1610149
  • XK10 S ünitesi ve M ünitesi: 1610216

Bir ark saniye/milirad ne kadar küçüktür?

Bir ark saniye bir derecenin 1/3600ine eşittir.

Bir milirad bir radyanın binde birine eşittir.

XL-80 donanımı

XL-80'i tuttuğum zaman bir karıncalanma hissine kapılıyorum. Bu güvenli mi?

Bu durumun nedeni harici güç kaynağı içerisindeki küçük bir kaçak elektrik akımıdır. Bu tip güç kaynaklarında küçük kaçak akımlar yaygın olarak görülür. Akım normaldir ve hiçbir şekilde tehlikeli değildir, ancak lazer kafasının metal yüzüne dokunduğunuzda parmak uçlarınıza hafif bir karıncalanma hissi fark edebilirsiniz. Bu durumdan rahatsız oluyorsanız, o zaman topraklama yapılmış bir alternatif Güç Kaynağı kullanabilirsiniz (orijinal güç kaynağı ile aynı özelliklere sahip olması kaydıyla). Kullanmış olduğumuz alternatif Güç Kaynağı XP plc tarafından üretilmektedir. Bu ürün hakkında not edilmesi gereken tek şey, XL-80 ile birlikte verilen geçerli üründen biraz daha büyük olmasıdır.

XL-80 50 kHz'den daha hızlı veri toplayabilir mi?

Hayır. Veri toplama hızı için sınırlama faktörü USB bağlantısıdır, yazılımı sınırlaması değildir.

XR20-W donanımı

Optiğim hasar gördü, kendim değiştirebilir miyim?

Hayır, optikleri Renishaw'a geri göndermeden yenileri ile değiştiremezsiniz. Cihazın hassasiyetini garanti etmek için, optiklerin cihazın içine, XR20-W'nin tabanına kusursuz bir biçimde paralel olarak yerleştirilmeleri gerekmektedir.

XR20-W'deki optikler hasar görmüş ise, optiklerin çevresindeki alan ve optiklerin yuvalarının da hasar görmüş olma olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle hassasiyetinin sağlanması amacıyla, tam bir teşhis, bakım ve yeniden kalibrasyondan geçmesi için, cihaz Renishaw'a geri gönderilmelidir.

XR20-W'nin periyodik yeniden kalibrasyona ihtiyacı var mı?

Evet. Ürünler "normal" çevre koşullarında kullanıldıklarında, yeniden kalibrasyonlar arasında geçmesi tavsiye edilen süre 36 aydır. Zorlu çevre koşullarında kullanılan veya hasar görmüş olmalarından şüphelenilen üniteler için daha sık kalibrasyon yapılması tavsiye edilir. Kalite güvence programınızın veya ulusal/yerel yönetmeliklerin gereklilikleri de daha sık yeniden kalibrasyon yapmanızı söyleyebilir.

Depolama, nakliye ve kullanım sırasında XR20-W ünitelerinin aşırı şok, titreşim veya aşırı sıcaklık, basınç veya neme maruz kalmamaları gerekmektedir. Çünkü bu faktörlerin her hangi biri ürünlerin kalibrasyonu geçersiz kılabilir.

Pili yerel olarak satın alabilir miyim? Referans numarası nedir?

XR20-W'de bulunan pil bir Varta EasyPack XL (şarj edilebilir Li-Polimer) 3,7 V'dir. Üretici parça numarası VKB 56446 702 099'dur. Bu piller Renishaw'dan veya alternatif tedarikçilerden alınabilir. Çeşitli şarj aletleri de mevcuttur.

Çevrim içi satın alın

Alternatif USB güç tesisini kullanmak istiyorum, ancak bir hata mesajı alıyorum. Bunun nedeni nedir?

Yeterli gücü çekemediği için, USB güç tesisi bir bilgisayardaki standart bir USB portu üzerinden çalışmayacaktır. Ana şebeke üzerinde çalışan bir güç kaynağına bağlanmalıdır. Doğru bir şekilde çalışmasını sağlamak için, lütfen bulunduğunuz bölge için doğru güç değeri ile sadece USB güç kaynağı ve verilen USB kablosunu kullanınız. Yeni USB güç kaynakları ve USB kabloları Renishaw'dan temin edilebilir.

XR20-W'yi kullanırken pil ömrü nedir?

Normalde pil 3 saatlik kullanım sonunda bitecektir. Uzun süre kullanılmadığı zaman, pilin içinde depolanan şarj azalacaktır, bu nedenle kullanımdan önce pilleri şarj etmenizi ve kullandığınız pilleri dönüşümlü olarak değiştirmenizi tavsiye ederiz.

XR20-W hassasiyetini tüm oryantasyonlarda korur mu?

Evet.

Başka ülkelerde bana ait olan XR20-W'yi kullanmak gerekebilir. Üniteyi yurt dışından getirirken/yurt dışına çıkarırken dikkat edilmesi gereken herhangi özel bir husus var mı?

"Sakıncalı olmayan" bir ürün olarak sınıflandırıldığı için, XR20-W'yi nakil ederken göz önünde bulundurulması gereken herhangi bir yurt dışına çıkarma/yurt dışından getirme sorunu yoktur. XR20-W seyahat çantasının kullanılması ürünü şok, nem ve sıcaklık değişikliklerinden koruyacaktır.

XR20-W ile birlikte verilen lityum pilleri IATA Tehlikeli Maddeler Yönetmeliğine (DGR) göre hava yolu ile taşıma amacı için tehlikeli madde olarak sınıflandırılmıştır. Bu yönetmeliklere uymak müşterinin sorumluluğudur. Güvenlik amacıyla lityum pilleri ürünün içinde değil, kasanın içinde saklanmalıdır.

RotaryXL yazılımı

CARTO veya RotaryXL yazılımını RX10 ile kullanabilir miyim?

Hayır, bir RX10 ile veri toplamak için CARTO veya RotaryXL yazılımının kullanılması mümkün değildir. Lazer cihazına bağlı olarak LaserXL veya Laser 10'un kullanılması gerekecektir. Oluşturulan .rta dosyaları analiz edilmek üzere CARTO yazılımına aktarılabilir.

QC20 ve XR20 için bluetooth iletişim

Bluetooth menzili neden yetersiz?

Kablosuz çalışma menzili, QC20 / XR20-W ünitesindeki Bluetooth cihazı ve bilgisayardaki program kilidi veya yerleşik cihaz tarafından belirlenmektedir. QC20 / XR20-W ünitesindeki "Sınıf 2" cihaz 10 metrelik belirlenmiş menzile sahiptir. Bu "belirlenmiş menzil", ballbar "iyi bir ortam"da kullanıldığı zaman beklenilen performansı tanımlar. Örneğin ballbar ve program kilidi/bilgisayar arasındaki Bluetooth radyo sinyalinde minimum parazit olduğu zaman.

Kablosuz iletişim yolunda bulunan fiziksel engellerin hepsi Bluetooth menzilini etkileyecektir, tezgah korkulukları ve hatta bilgisayarın kendisi bile Bluetooth sinyalini engelleyebilir. Bluetooth iletimi için en kötü malzemeler, ofis ara bölmeleri ve sıvılar (insan vücudu iyi bir siperdir) gibi, lifli malzemelerdir.

Program kilidini, mümkün olan yerlerde, ballbarı işaret eder biçimde yerleştirmek iyi bir uygulamadır. İletişim kaybı veya yetersiz Bluetooth menzili sorunu yaşanıyorsa, program kilidini bir USB uzatma balosuna takmak önerilecek bir çözümdür. Bu kilit daha sonra ballbara daha yakın bir yere yerleştirilebilir veya tezgah korumalarının üst kısmına asılabilir.

Bir USB program kilidini nasıl seçerim?

1. Paketi kontrol edin - Widcomm, Broadcomm veya Blue Soleil'e işaret eden program kilitleri kendi yığınları ile çalışmaları için tasarlandıklarından dolayı, bu kilitlerin ayarlamaları daha zor olabilir.

2. Bir program kilidi herhangi bir yazılım olmadan paketlenmiş ise, o zaman Microsoft yığınını kullanmak üzere tasarlanmış olmalıdır ve Ballbar 20 veya RotaryXL yazılımı ile "kutusundan çıkarır çıkarmaz" çalışma konusunda en yüksek olasılığa sahip olacaktır.

Microsoft yığınının kurulu olup, olmadığını nasıl kontrol ederim?

1. Başlangıç menüsüne tıklayın ve "kontrol panelini" seçin.

2. Kontrol panelinde "sistem" ikonunu seçin.

3. Ardından sistem özellikleri penceresi, üst kısmında yer alan birden çok sekme ile belirecektir.

4. "Donanım" sekmesine tıklayın ve ardından "cihaz yöneticisi" butonuna tıklayın.

5. Cihaz listesinde "Generic Bluetooth Radio" ve "Microsoft Bluetooth Enumerator" bulunuyor ise, o zaman bilgisayarınız hem Bluetooth özelliğine sahiptir, hem de Microsoft yığını kuruludur.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için Uygulama notu: QC20-W için Bluetooth®'a giriş

Bilgisayarımın Bluetooth özelliği var - bir program kilidine ihtiyacım var mı?

Bilgisayarların (genellikle dizüstü bilgisayarların) dahili bir Bluetooth cihazı olduğu zaman, kurulu bir yığın da var demektir. Her bir bilgisayar için yapılması gereken ilk işlem, Ballbar 20 yazılımını kurmak olmalıdır. Kurulum tamamlandığında, yazılım içerisinde QC20 araması yapın. Bu noktada aşağıda verilen iki durumdan biri gerçekleşecektir:

1. Yazılım ballbara bağlanacak ve canlı ballbar okumalarını göstermeye başlayacaktır.

2. "Herhangi bir Bluetooth radyo mevcut değil" diyen bir hata mesajı belirecektir.

Hata mesajı gösterildiğinde bunun nedeni büyük olasılıkla Bluetooth cihazının Ballbar 20 yazılımı ile iletişim kurmak için gerekli olan Microsoft yığınını kullanmıyor olmasıdır.

Bu noktada iki seçenek vardır:

1. Microsoft yığınını kullanan bir Bluetooth program kilidi kullanın - bu en basit seçenektir.

2. Dahili Bluetooth'u bir Microsoft yığını kullanacak biçimde ayarlamaya çalışın. Daha fazla bilgi almak için bilgisayar üreticiniz ile iletişime geçin. Cihazınız Microsoft yığınını kullanamıyor ise, yine de bir program kilidine ihtiyacınız olacaktır.

Bazı ülkelerde Bluetooth cihazlarının kullanımı kontrol edilmektedir. QC20 ve XR20-W'yi nerede kullanabilirim?

Çoğu bölgede, Bluetooth tarafından kullanılan radyo frekanslarını kullanan cihazlar, radyo cihazlarını kapsayan normal yönetmeliklerin çoğundan muaftır, diğerleri için özel onay gereklidir. Lütfen güncel bilgiler için aşağıdaki destekleyici belgelere bakınız:

Destekleyici belge: XR20-W döner eksen kalibratörünün radyo cihazı yönetmelikleri ile uygunluğu

Destekleyici belge: QC20 ballbarın radyo cihazları yönetmelikleri ile uygunluğu

XR20-W’nin güç kaynağını bir test sırasında değiştirebilir miyim?

Hayır, bir test sırasında pili veya güç kaynağını değiştirmek mümkün değildir.

  • Pili değiştirmek XR20-W’yi tezgahtan uzaklaştırmayı ve cihazın enerji akışını kesmeyi içerir. Bu durum, daha önce toplanan tüm verileri geçersiz kılan bir sıfır/referans çevrimine ihtiyaç duyulmasına neden olur.
  • Bir USB güç kaynağına geçmek, hareketli bir tezgah çalışma alanına girmeyi gerektirir. Bu şiddetle kaçınılması gereken bir güvenlik tehlikesidir. Ek olarak, güç kaynağında yapılacak herhangi bir değişiklik, fiziksel bir temas gerektirir ve ünitenin toplanan verileri geçersiz kılmasına neden olur.

QC20 donanımı

QC20 ballbarımda şarj edilebilir piller kullanabilir miyim?

Renishaw şarj edilebilir pillerin kullanılmasını tavsiye etmemektedir. QC20 ballbarlarında şarj edilebilir CR2 pilleri kullamayı tercih eden müşteriler aşağıdaki hususların bilincinde olmalıdır:

1. Bir QC20 ile şarj edilebilir bir pil kullanıldığında üniteden çıkması beklenen gürültü, ballbar normal bir CR2 pil kullandığında çıkacak olan gürültüden 2 - 3 kat daha fazla olabilir. Bu gürültünün tam etkisi sadece müşteri ballbarı, çizimlerinde 200 - 300nm'lik gürültü görebileceği, maksimum numune hızında (örneğin bir yüksek hızlı küçük yarıçap testi) kullanıyor ise görülecektir.

2. Daha az zahmetli (ve belki daha tipik) testlerde bu gürültü orantılı olarak düşecektir; örneğin 3000mm/dakika hızda bir 100mm testi 60 - 70nm civarında gürültü verecektir.

3. Bu konfigürasyonda daha az test gerçekleştirdik ve bu nedenle farklı pil üreticileri arasında gürültünün nasıl değiştiği konusundaki bilgimiz sınırlıdır.

4. QC20 ballbarlarında bir şarj edilebilir pil kullanmak isteyen herkese, gürültü seviyesinin kabul edilebilir olup, olmadığını görmeleri için, en başta ballbar bir ballbar kalibratöründe iken bu işlemi denemelerini öneririz.

5. Anladığımız kadarıyla bazı şarj edilebilir CR2 pilleri, QC20 ballbarı ters kutupla takılan pile karşı koruyan bir PTC cihazı içermemektedir (dahili bir kısa devre koruma mekanizması). Pilin doğru kutuplu olmasının sağlanması için çok dikkatli olunmalıdır.

Küçük daire adaptörü kullanılırken, ballbar için tavsiye edilen bir oryantasyon var mıdır? Kılavuz merkezdeki transformatörü göstermektedir, peki iş mili tarafındaki transformatör olursa ne olur?

Küçük çaplı adaptörü özel bir oryantasyona monte etmek gerekmez. Ballbarın ağırlık merkezi cihazı kapaklara sabitlemeye yardımcı olduğu için, kılavuzda gösterilen oryantasyon tavsiye edilmektedir. Bu oryantasyon iyi bir uygulamadır.

Ballbar 20 Yazılımı

Kısmi yay tarama açısını ve aşma açısını değiştirebilir miyim?

Hayır, kısmi yay analizi sadece 220° tarama açısı ve 2° aşma açısı ile çalışacaktır. Bu kombinasyon çarpışma güvenliği ve veri toplama için en iyi yoldur.

Sonraki adımlar

Burada bir cevap bulamadıysanız, lütfen e-posta soru formunu kullanarak sorunuzu bize iletiniz veya en yakınınızdaki yerel ofis ile iletişime geçiniz.