Gezinimi atla

3 Boyutlu lazer tarama, oyunların ve filmlerin hayata geçirilmesine yardımcı oluyor

Lazer tarama veya Işık Algılama ve Uzaklık Tayini (LIDAR), artık film ve oyun endüstrisinde sahnelerin ön-görüntülenmesi veya prodüksiyon sonrasında, çarpıcı CGI ve görsel özel efektlerin (VFX) oluşturulmasına yardım etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

6 Şubat 2013

Mobil 3 Boyutlu Veri Yakalama

Dynascan kamyonu ABD Lazer tarama veya Işık Algılama ve Uzaklık Tayini (LIDAR), artık film ve oyun endüstrisinde sahnelerin ön-görüntülenmesi veya prodüksiyon sonrasında, çarpıcı CGI ve görsel özel efektlerin (VFX) oluşturulmasına yardım etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Lazer taramanın hızı ve hassasiyeti, ortamların, setlerin, nesnelerin ve insanların, bir dakika içerisinde, çok yüksek detay seviyesinde ve hassasiyette 3 boyuta aktarılmasına imkan vermektedir.

Mekanların ve nesnelerin birebir kopyasını hızlıca oluşturma becerisi, 3 Boyutlu modelleme ve görüntüleme süresini ve maliyetini belirgin bir şekilde düşürmekte ve daha gerçekçi VFX sağlamaktadır. Ancak statik lazer tarama teknikleri küçük alanların veya nesnelerin bölgesel taraması ile sınırlıdır. 3 Boyutlu veri yakalama taleplerinin sürekli artmasıyla birlikte, büyük alanları ve ortamların tamamını kapsayabilecek bir mobil tarama çözümüne ihtiyaç doğmaktadır.

Kentsel ortamın Dynascan 3 Boyutlu nokta bulutu

Renishaw bağlı kuruluşu Measurement Devices Ltd (MDL)’nin Dynascan 3 Boyutlu mobil haritalama sistemi, hem araçlara, hem de teknelere monte edilebilmekte ve 70 km/saat’e kadar hızlarda topografya ve yapıların 3 Boyutlu LIDAR verilerinin yakalanması için kullanılabilmektedir. Dynascan’deki 360 derece lazer, +/-10 mm hassasiyet ile ve 250 metreye kadar mesafelerde, bir saniyede 72,000 noktaya kadar tarama yapma kapasitesine sahiptir.

Hassas 3 Boyutlu pozisyonlandırma, dahili bir Gerçek Zamanlı Kinematik (RTK) diferansiyel GPS sistemi kullanılarak elde edilmektedir. Söz konusu GPS sistemi; gerçek zamanlı, santimetre seviyesinde üç boyutlu pozisyonlandırma sağlamak için GNSS taşıyıcı fazı diferansiyel tekniklerini kullanmaktadır. RTK düzeltme sinyalleri genellikle, çalışma alanında istenilen jeodezik çerçeve içerisinde bilinen bir etüt kontrol noktası üzerine kurulacak olan, yerel bir RTK Baz İstasyonundan alınır. Hesaplanmış düzeltme sinyalleri daha sonra, bir UHF radyo bağlantısı üzerinden Dynascan’daki mobil GNSS alıcılarına iletilirler. Aracın hareketini, eğitini ve yalpalamasını kompanse etmek için ayrıca jiroskopları ve ivme ölçerleri bulunan yüksek kaliteli bir Hareketsiz Navigasyon Sistemi (INS) de kullanılmaktadır.

Tekneden taranmış yapı örtüşmeli uçurum yüzeyi Ortaya çıkan jeo-referanslı nokta bulutu verileri, bir sahanın, setin veya bütün bir peyzajın kapsamlı bir 3 boyutlu topografyasını oluşturmak için, diğer statik lazer tarama verileri, topografya verileri ve fotogrametrisi ile entegre edilebilir. Yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video kamera sistemleri de, daha sonra oluşturulacak 3 Boyutlu modelleme ve oluşturma çalışmalarına yardımcı olmaları amacıyla referans ve yapı bilgisi sağlamak için aynı araca monte edilebilir.

Dynascan sistemin küçük boyutu ve kompakt yapısı onun dünyanın her yerindeki setler ve çekimlerde hızlı bir şekilde mobilize olabileceği anlamına gelmektedir. Ayrıca sistemin sağlam yapısı, arazi araçlarına monte edilmesini ve zorlu ve erişilmez arazilerde kullanılmasını mümkün kılmaktadır.Dynascan S250 Dağ yolu tarama görüntüsü MDL Dynascan hali hazırda, bir dizi kaliteli filmde VFX efektleri için yüksek çözünürlüklü Dijital Arazi Modeli (DTM) yakalamak ve video oyunları endüstrisi için bir dizi yarış pistinin haritasını çıkarmak için kullanılmıştır. Mobil 3 Boyutlu veri yakalama tekniklerinin hızı ve verimlilikleri, ön-görüntüleme ve prodüksiyon sonrası VFX efektleri için, oyun ve film sevenleri koltuklarına bağlayacak heyecan verici yeni fırsatlar sunmaktadır.

MDL Hakkında

Bir Renishaw Grup firması olan Measurement Devices Ltd (MDL), tam bir çözüm sağlayıcı ve çok zorlu ortamlarda kullanılan yüksek hızlı lazer ölçüm sistemlerinin tasarım ve üretiminde dünya çapında bir öncüdür. 1983 yılında kurulan MDL, 30 yıldan fazla bir süredir dünya çapındaki pazarlara yaratıcı ürünler, hizmetler ve çözümler sunmaktadır. MDL'nin endüstri lideri ürün portföyü; global bir ofis ağı, yetkili temsilciler ve yerel hizmet merkezleri aracılığıyla sağlanmaktadır.

Karşıdan Yüklemeler

Tüm görüntülerin ve metinlerin telif hakkı Renishaw’a aittir

Haber güncellemeleri için kayıt olunuz

Renishaw’dan düzenli bir şekilde haber güncellemeleri almak içinKayıt Olunuz.