Gezinimi atla

High-Tech Engineering

"Equator'u kullanmaya başladığımızdan beri bir tane kusurlu parça yapmadık ve parça üretme masrafını %27 oranında azalttık."

Equator mastarla parça kontrolü sistemi ile proses kontrolü

Bir firmanın ürettiği ürünlerin kalitesi ve bu kalitenin güvencesini vermesi, başarılı biçimde sözleşmeler kazanmasını sağlayan tüm fark anlamına gelebilir. Bu kalitenin sürekliliğinin sağlanması tekrar iş alma şansını da belirgin ölçüde arttırır. Dunstable, Bedfordshire, İngiltere'de yerleşik bir hassas mühendislik firması olan High-Tech Engineering, daima ürettiği parçaların kaliteli olmasına odaklanmıştır. Artık bünyesine dahil ettiği bir Renishaw Equator mastar ile parça kontrolü sistemi ile bir yandan operatör ihtiyaçlarını yarıya düşürüp, parça üretme maliyetlerini %27 oranında azaltırken, diğer yandan %100 parça denetimi sağlamakta ve hiç hurda çıkarmamaktadır.

High-Tech örnek parçaları

Genel Müdür Steve Tickner tarafından 1985'te kurulan High-Tech Engineering firması, ürettiği yüksek kalitede işlenmiş parçalar ile motor sporları endüstrisinde bir şöhret kazanmıştır. Firma sonrasında havacılık sektörüne geçmiş ve Rolls-Royce ve BAE Sistemleri tarafından tercih edilen bir tedarikçi olması dahil, endüstride onay gören anahtar firmalardan biri olmuştur.

Yakın zaman önce High-Tech, büyük bir havacılık sektörü müşterisine hassas frezelenmiş titanyum parçalar üretmek için bir ihale kazandı. Parçaların yapısı gereği, High-Tech'in ürettiği parçaların %100'ünde parça ölçümü yapması gerekiyordu. Steve Tickner bu durumu şöyle açıklıyor, "En başından beri sadece çevrim süresi gerekliliklerini karşılamakla kalmayan, ayrıca ekonomik bir çözüm olan bir ölçüm metoduna ihtiyacımız olacağını biliyorduk. Halihazırda sahip olduğumuz CMM'e bel bağlamak bir seçenek olmaycaktı. Herhangi bir dar boğaz riskine giremezdik. Ya başka bir CMM'e, ya da bize ölçüm yapma kapasitesi verebilecek başka bir şeye ihtiyacımız olacağını biliyorduk. Bizi Renishaw Equator'a götüren şey bu oldu."

Mevcut CMM seçeneğinin yarı süresinde kapsamlı ölçüm

High-Tech Engineering firmasındaki kalite kontrol odası

Equator mastar ile parça kontrol sistemi, parça üzerinde ±25 μm tipik tolerans ile bir dizi delik, kalınlık ve form ölçümlerini içeren, 150 civarında öğeyi mastar ile kontrol etmek için kullanılmaktadır. Equator sistemi bu işlemleri 10 dakikada ve üretim gereklilikleri içerisinde, işleme süresinden çok daha kısa zamanda gerçekleştirmektedir Bu süre programı High Tech'in CMM'leri üzerinde çalıştırmak ile kıyaslandığında çevrim süresinin neredeyse %50'sine denk geliyor.

Takım tezgahı operatörü tarafından gerçekleştirilen proses kontrolü

High-Tech'te üretim günde 24 saat, haftada 5 gün boyunca devam etmekte ve üst üste binen 2 vardiyadan oluşmaktadır. Bu süre boyunca Equator çeşitli becerilere sahip bir takım operatörler tarafından kullanılmaktadır. Daha önceden High-Tech Engineering, takım tezgahından ayrı bir sıcaklık kontrollü kalite odasına yerleştirilmiş olan CMM'lerinin doğruluğuna güvenirdi. CMM'i en son işleri için kullanıyor olsalardı, ilki parçayı tezgahta işleyen operatör ve ikincisi CMM'i çalıştırma becerisine sahip olan operatör olmak üzere, iki ayrı operatörleri olması gerekecekti. Bunun yerine bir Equator kullanıldığında, yeni eğitim almış bir personel, Equator mastar ile parça kontrolü sistemini "sıfırlamak" ve sonraki ölçümler için hassasiyetini ayarlamak için, Kalite Kontrol operatörleri tarafından onaylanmış sertifikalı bir bileşen üzerinden aldığı boyutları kullanabilir. Bu durum parçayı işleyen aynı operatörün parçayı ölçmesine de imkan vererek, gerekli olan operatör süresini yarıya indirmiştir.

Esnek ve gelecek teminatlı

Equator™ mastar ile parça kontrol sistemi tamamen programlanabilir ve birden çok parça üzerinde kullanılabilir. Bu özellikler High-Tech Engineering'in çok sayıda iş için son derece tekrarlanabilir ve hızlı otomatik programlar gerçekleştirebilmesi anlamına gelmektedir. Bu da iş gücü masraflarını önemli ölçüde azaltmaktadır.

High-Tech Engineering firmasındaki atölye

Kullanım kolaylığı - butonla çalıştırmak kadar basit

Bay Tickner bu konuda şu yorumu yapıyor, "Operatörlerin tamamı Equator'u kullanabiliyor. Kullanımı gerçekten kolay; sadece parçayı tak ve butona bas. Prosesi tamamen sadeleştiriyor ve iş gücünü rahatlatıyor, bu da yatırımın kendisini çok hızlı biçimde amorti etmesini sağlıyor."

High-Tech parça üretim masrafını %27 oranında azaltmayı başardı. Equator mastar ile parça kontrol sistemi bu başarıda önemli bir faktör. Bu durum, bu tür üretim ile ilgili rekabetçilikte gerçek bir etki yaratarak, firmanın aynı hassasiyette kaliteli parçalar yapmasına imkan verirken, müşterilerine daha çok değer katmasını sağlamıştır. Bu tür çözümleri uygulaması ve sürekli proseslerini geliştirmeye çalışması sayesinde High-Tech arka arkaya 6 kez SC21 gümüş ödülünü kazanmıştır, bu İngiltere'de benzeri görülmemiş bir başarıdır. Bu ödül, havacılık ve savunma endüstrisindeki mükemmeliyeti takdir etmek amacıyla, bir firmanın ürettiği ürünleri kalitesi ve söz konusu ürünleri tedarik etme kapasitesi için verilmektedir. Gümüş ödülü alabilmek için bir firma sürekli olarak teslim performansı için en az %95 başarı ve parçaların kalitesi için tüm müşterilerinden en az %99.5 oranında memnuniyet elde etmelidir.

Bay Tickner şu şekilde açıklıyor, "Equator'u kullanmaya başladığımızdan bu yana tek bir kusurlu parça üretmedik. Equator operatörlerin tam bir proses kontrolü uygulamasına imkan veriyor. Hepsi, Equator yazılımının bir parçası olan, mastarla kontrol edilen tüm öğeleri listeleyen, Proses İzleme ekranına bakıyorlar. Öğenin adının yanından küçük bir çubuk var. Bu çubuğun rengi öğenin boyutu veya konumu olması gerekenden sapmaya başladığında yeşilden turuncuya, kırmızıya dönüyor. Operatörler her bir öğe için tezgah üzerinde hangi takımın sorumlu olduğunu biliyorlar ve böylelikle prosese zaman zaman ayar vermek ve tekrar toleranslar arasına dönmesini sağlamak için düzeltici tedbirler alabiliyorlar. %100 denetim yürüttüğümüz için, yanlış bir parça yapmayı başarmamız çok zor olurdu." Steve sözlerine şöyle devam ediyor, "Mastar verilerini farklı tipte takımları denemek, hangisinin en iyi seviyede verimlilik vereceğini görmek için de kullanıyoruz. Bu ileri de daha çok para kazanmamızı sağlayabilir."

Equator™ mastar ile parça kontrol sisteminin satın alınması

Steve, Equator mastar ile parça kontrol sistemine internette yaptığı basit bir arama sonucunda rastladı. Bir takım araştırmalar ve ardından Renishaw temsilcileri ile yaptıkları toplantılar sonrasında High-Tech Equator mastar ile parça kontrol sisteminin sunacaklarından etkilendi ve sistemin toplam fiyatından özellikle memnun kaldı.

High-Tech'in neden Renishaw Equator mastar ile parça kontrol sistemini satın aldığı hakkında yorum yapan Steve şunları söylüyor: "Fabrikada yer sorunumuz var. Bu amaç için ayırdığımız alan içerisine daha hızlı, daha etkin bir teknoloji dahil etmemiz gerekiyordu. Bu, sıcaklık kontrollü ortam özellikli bir koordinat ölçüm tezgahının (CMM) pratik bir tercih olmak için çok büyük olması anlamına geliyordu. Equator kompakt bir tezgah olduğu için ayrılan yere mükemmel biçimde oturdu. Tezgahın ısı değişikliklerinden etkilenmemesi ve herhangi bir hava kaynağı gerektirmemesi, ayrı bir sıcaklık kontrollü oda veya ekstra boru tesisatı sağlamak için ilave zaman, para ve emek harcamamız gerekmeyeceği anlamına geliyordu ki, bu da bizim için ilave bir avantajdı.

High-Tech şu anda karmaşık bir havacılık parçasının %100 ölçülmesi için Renishaw Equator mastar ile parça kontrolü sistemini kullanıyor. Sistem üretilen parçaları uyumlu bir mastar parça ile karşılaştırarak çalışır, tüm öğeleri tek bir işlemde mastar parça ile kontrol ederek, anında sağlam/hurda kararı ile birlikte bileşen boyutlarının bir raporunu verir.

High-Tech Engineering bünyesindeki Equator

 

Karşıdan Yüklemeler

Genel görünüş

Bu üretim hücresinin başarısının ardından Bay Tickner, Equator mastar ile parça kontrol sistemini üzerinde çalışılan işler için devreye alacağı ilerideki hücrelerin bir parçası olarak kullanmayı planlıyor. Ve sözlerini şöyle tamamlıyor: "Her seferinde kusursuz bir parça üretmenize yardımcı olan, iş gücü ihtiyacını azaltan, toplam maliyetleri düşüren ve bir servete mal olmayan bir şey bulduğunuzda, işte o kazandıran çözümdür. Tüm bu faydalar, en iyi fiyata, en iyi kaliteyi aldıklarını bilen müşterilerimize yansımaktadır."

www.renishaw.com/gauging
www.high-tech-eng.co.uk
www.adsgroup.org.uk