Gezinimi atla

Gizlilik bildirimi

Son güncelleme 17 Aralık 2020

GİRİŞ

Bu, Renishaw Group’un gizlilik bildirimidir.

Renishaw Group gizliliğinize saygı duyar ve kişisel verilerinizi korumaya büyük önem verir. Bu gizlilik bildirimi, kişisel verilerinizi nasıl gözetlediğimiz konusunda sizi bilgilendirecek ve size gizlilik haklarınızı ve yasanın sizi ne şekilde koruduğunu açıklayacaktır.

“Renishaw Group”, Renishaw plc’yi ve https://www.renishaw.tr/investors adresindeki en güncel yıllık raporda listelenen iştiraklerinden her birini içerir.

1. ÖNEMLİ BİLGİLER VE BİZ KİMİZ

BU GİZLİLİK BİLDİRİMİNİN AMACI

Bu gizlilik bildirimi, Renishaw Group’un kişisel verilerinizi nasıl topladığına ve işlediğine dair size bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Verilerinizi nasıl ve neden kullandığımızın tam olarak bilincine varmak için bu gizlilik bildirimini ve belirli durumlarda sizinle ilgili kişisel verileri topladığımız veya işlediğimiz diğer tüm gizlilik bildirimlerini ve adil işleme bildirimlerini okumanız önemlidir. Bu gizlilik bildirimi, diğer bildirimleri tamamlar ve onların yerine geçmesi amaçlanmamıştır.

KONTROLÖR

Bu gizlilik bildirimi Renishaw Group adına düzenlenmiştir ve dolayısıyla bu gizlilik bildiriminde Renishaw Group’tan “biz”, “bizi/bize” veya “bizim” şeklinde bahsettiğimizde, Renishaw Group’taki verilerinizin işlenmesinden sorumlu ilgili şirkete atıfta bulunmuş oluruz. Bize herhangi bir kişisel veri sağladığınızda verilerinizin kontrolörünün Renishaw Group’taki hangi tüzel kişilik olduğunu sizinle paylaşacağız. Sizi yazılı olarak başka şekilde bilgilendirmediğimiz sürece, veri kontrolörü Renishaw plc olacaktır.

Yasal haklarınızı kullanmaya yönelik talepler de dahil olmak üzere, bu gizlilik bildirimi hakkında herhangi bir sorunuz olursa, lütfen aşağıdaki bilgileri kullanarak bizimle iletişime geçin.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

İletişim bilgilerimiz aşağıdaki gibidir:

E-posta adresi: dataprotection@renishaw.com
Posta adresi: Renishaw plc, New Mills, Wotton-under-Edge, Gloucestershire, GL12 8JR, UK
Telefon numarası: +44 (0)1453 524 524

AB temsilcimiz Renishaw (Ireland) DAC olup aşağıdaki adreslerden iletişime geçilebilir:
E-posta adresi: eurepresentative@renishaw.com
Posta adresi: Swords Business Park, Mountgorry, Swords, Co. Dublin, K67 FX67, Ireland.

GİZLİLİK BİLDİRİMİNDE YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLER VE BİZİ DEĞİŞİKLİKLER HAKKINDA BİLGİLENDİRME SORUMLULUĞUNUZ

Sizinle ilgili olarak elimizde bulunan kişisel verilerin doğru ve güncel olması önemlidir. Bizimle olan ilişkiniz süresince kişisel verilerinizde değişiklik olursa, lütfen yukarıda sağlanan iletişim bilgilerini kullanarak bizi bilgilendirin.

ÜÇÜNCÜ TARAF BAĞLANTILARI

Renishaw Group web sitesi, üçüncü taraf web sitelerine, eklentilerine ve uygulamalarına bağlantılar içerebilir. Bu bağlantılara tıklamak veya bu bağlantıları etkinleştirmek, üçüncü tarafların sizinle ilgili verileri toplamalarına veya paylaşmalarına imkan sağlayabilir. Biz bu üçüncü taraf web sitelerini kontrol etmeyiz ve bunların gizlilik beyanlarından sorumlu değiliz. Renishaw Group web sitesinden ayrıldığınızda, ziyaret ettiğiniz her web sitesinin gizlilik bildirimini okumanızı tavsiye ederiz.

2. SİZİN HAKKINIZDA TOPLADIĞIMIZ VERİLER

Kişisel veri veya kişisel bilgi, bir kişiyle ilgili olarak o kişinin kimliğinin tespitinde kullanılabilecek tüm bilgileri ifade eder. Kimlik bilgilerinin çıkartıldığı verileri (anonim veri) içermez.

Sizinle ilgili olarak aşağıdaki şekilde biraraya getirdiğimiz farklı türlerdeki kişisel verileri toplayabilir, kullanabilir, saklayabilir ve transfer edebiliriz:

 • Kimlik Verileri; adınız, soyadınız ve unvanınız ve iş unvanınız.
 • İletişim Verileri; iş adresiniz, e-posta adresiniz ve telefon numaralarınız.
 • Tercih Verileri; sektörünüz, ilgilendiğiniz Renishaw ürünleri ve iletişim tercihleriniz.

Sizin tarafınızdan bize sağlanmadıkça, sizinle ilgili Özel Kategorideki Kişisel Verileri (örneğin ırkınız veya etnik kimliğiniz, dini veya felsefi inançlarınız, cinsel hayatınız, cinsel yöneliminiz, siyasi görüşleriniz, sendika üyeliğiniz ve genetik ve biyometrik verileriniz hakkındaki ayrıntılar) kasıtlı olarak toplamayacağız.

3. KİŞİSEL VERİLERİNİZ NASIL TOPLANIR?

Sizin hakkınızda veri toplamak için toplantılarımız, web sitelerimiz ve web mağazalarımız, yazılım ürünlerimiz, web sitemizde kullanılabilecek yazılımlar, fuarlar, etkinlikler ve diğer doğrudan etkileşimler ve yanı sıra mevcut iş bağlantıları ve halka açık bilgiler gibi farklı yöntemler kullanırız. Kimlik, İletişim ve Tercih Verilerinizi, formlar doldurarak veya posta, telefon, e-posta yoluyla ya da yüz yüze veya başka şekilde bizimle görüşerek bize verebilirsiniz.

Biz ayrıca üçüncü taraflarla (örneğin distribütörler, teknik, ödeme ve teslimat hizmetleri taşeronları, analitik hizmet sağlayıcıları, kredi referans ajansları gibi) yakın çalışırız ve onlardan sizin hakkınızda bilgiler alabiliriz.

Ayrıca web sitelerimiz ve web mağazalarımız çerezler kullanırlar. Daha detaylı bilgi almak için lütfen Çerez Rehberimize bakın.

4. KİŞİSEL VERİLERİNİZİ NASIL KULLANIRIZ?

Kişisel verilerinizi yalnızca yasalar bunu yapmamıza izin verdiğinde kullanacağız. En yaygın olarak, kişisel verilerinizi aşağıdaki durumlarda kullanacağız (“yasal dayanak”):

 • İzin - Kişisel verilerinizi, kullanmak istediğimiz amaçlar için kullanmamıza izin verdiğiniz durumlarda.
 • Sözleşmenin İfası - Sizinle akdettiğimiz bir sözleşmenin ifası için veya böylesi bir sözleşme akdetmeden önce talebiniz üzerine adımlar atmak için kişisel verilerinizin işlenmesinin gerekli olduğu durumlarda.
 • Meşru Çıkar - Size en iyi ürünler ve hizmetleri ve en güvenli deneyimi sunmamızı sağlamak için işimizi yürütme ve yönetmede şirketimizin çıkarları için gerekli olduğu durumlarda. Kişisel verilerinizi meşru çıkarlarımız için işlemeden önce, siz ve sizin haklarınız üzerindeki tüm potansiyel etkileri (hem olumlu hem olumsuz) dikkate aldığımızdan ve dengelediğimizden emin oluruz. Kişisel verilerinizi, sizin üzerinizdeki potansiyel etkiden faydalanmak amaçlı kullanmayız (izninizi almadıkça veya yasalar başka şekilde bizden bunu istemedikçe veya bize bunun için izin vermedikçe). Belirli faaliyetlerle ilgili olarak meşru çıkarlarımızı sizin üzerinizdeki potansiyel etkiler karşısında nasıl değerlendirdiğimize ilişkin daha fazla bilgiyi bizimle iletişime geçerek edinebilirsiniz.
 • Yasal Zorunluluk - Tabi olduğumuz yasalar veya düzenlemelerin getirdiği bir zorunluluğa uymak için kişisel verilerinizin işlenmesinin gerekli olduğu durumlarda.

KİŞİSEL VERİLERİNİZİ KULLANACAĞIMIZ AMAÇLAR

Kişisel verilerinizi kullanmayı planladığımız tüm yolların ve bunları yapmak için kullanacağımız yasal dayanakların bir açıklamasını, tablo formatında aşağıda sunmaktayız. Ayrıca duruma göre Meşru Çıkarlarımızın neler olduğunu da belirlemiş durumdayız.

Kişisel verilerinizi, onları kullanacağımız belirli amaca bağlı olarak birden fazla yasal dayanak için işleyebileceğimizi unutmayın. Aşağıdaki tabloda biden fazla dayanağın belirlendiği durumlarda kişisel verilerinizi işlemek için kullanacağımız belirli yasal dayanak hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.

Amaç/Faaliyetİşlemenin yasal dayanağı
Sizi yeni bir müşteri/tedarikçi veya potansiyel bir müşteri/tedarikçi olarak kaydetmek.

(a) Sözleşmenin İfası

(b) İzin

Size ürün ve/veya hizmet için fiyat teklifi vermek, bunları işlemek veya sunmak.

(a) Sözleşmenin İfası

(b) Meşru Çıkarlar (bize ödenecek borçları tahsil etmek için)

Sizden fiyat teklifi talep etmek ve ürünler ve/veya hizmetler satın almak.

(a) Sözleşmenin İfası

(b) Meşru Çıkarlar (ürünleri/hizmetleri güvenceye almak için)

Sizinle aramızdaki ilişkiyi yönetmek ve müşteri ilişkilerimiz bağlamında “MyRenishaw” hesabınızın yönetimi.

(a) Sözleşmenin İfası

(b) Yasal zorunluluk

(c) Meşru Çıkarlar (kayıtlarımızı güncel tutmak için)

Bizden istemiş olduğunuz bilgileri size sağlamak.

(a) İzin

(b) Sözleşmenin İfası

Size satış sonrası destek, bakım, servis ve onarımlar sağlamak.

(a) Sözleşmenin İfası

(b) Meşru Çıkarlar (iyi müşteri ilişkileri sürdürmek için)

Sizden satış sonrası destek, bakım, servis ve onarım talep etmek.

(a) Sözleşmenin İfası

(b) Meşru Çıkarlar (iyi tedarikçi ilişkileri sürdürmek için)

Web sitelerimizi kullanırken size daha iyi bir deneyim ve servis sağlamak.(a) Meşru Çıkarlar (web sitelerimizi iyileştirmek için)
Sizin ilgilenebileceğinizi düşündüğümüz ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve etkinliklerimiz hakkında size bilgi sağlamak.

(a) İzin

(b) Meşru Çıkarlar (şirketimizi pazarlamak için)

Renishaw Charities Committee’ye sunulan finansal destek başvurularını değerlendirmek ve uygun bulunan başvuru sahiplerine ödemeleri yapmak.(a) Meşru çıkarlar (Kurumsal Sosyal Sorumluluk politikamız uyarınca yardım amaçlı ve gönüllü organizasyonlara finansal destek sağlamak)

AMAÇ DEĞİŞİKLİĞİ

Kişisel verilerinizi başka bir nedenle kullanmamız gerektiğini makul olarak değerlendirdiğimiz ve bu nedenin asıl amaçla uyumlu olduğu durumlar haricinde kişisel verilerinizi yalnızca topladığımız amaçlar için kullanacağız. Eğer yeni amaç için işlemenin asıl amaçla uyumlu olduğuna nasıl karar verdiğimize dair bir açıklama edinmek isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.

Eğer kişisel verilerinizi ilgili olmayan bir amaç için kullanmamız gerekirse, sizi bilgilendirecek ve bunu yapmamıza imkan sağlayan yasal dayanağı açıklayacağız.

Yasalar gerektirdiği veya izin verdiği durumlarda kişisel verilerinizi yukarıdaki kurallara uygun olarak bilginiz veya izniniz olmaksızın işleyebileceğimizi lütfen unutmayın.

5. KİŞİSEL VERİLERİNİZİN İFŞA EDİLMESİ

Kişisel verilerinizi, yukarıdaki 4. paragraftaki tabloda belirlenen amaçlar için aşağıdaki taraflarla paylaşmamız gerekebilir.

 • Kurum içi üçüncü taraflar - Verilerinizin kontrolörü veya işleyicisi olarak hareket eden, Renishaw Group bünyesindeki diğer şirketler.
 • Kurum dışı üçüncü taraflar – örneğin:
  • IT ve sistem yönetimi hizmetleri sağlayan, işleyicilerimiz olarak hareket eden servis sağlayıcıları.
  • Danışmanlık, bankacılık, hukuk, sigorta ve muhasebe hizmetleri sağlayan avukatlar, bankacılar, denetçiler ve sigortacılar dahil olmak üzere işleyicilerimiz veya ortak kontrolörlerimiz olarak hareket eden profesyonel danışmanlar.
  • Belirli durumlarda işleme faaliyetlerinin rapor edilmesini gerektiren vergi otoriteleri, düzenleyiciler ve diğer devlet otoriteleri veya hukuk organları.
  • Teknik veya sunum hizmetleri için satış aracıları, ödeme sağlayıcıları ve alt yükleniciler.
  • Pazarlama girişimlerimizde bize yardımcı olan ve etkinliklerde veri toplanmasında bize yardımcı teknolojiyi sağlayan servis sağlayıcılarımız.
  • Teslimatları ve desteği sağlayan müşterilerimiz ve tedarikçilerimiz.
 • Şirketimiz veya varlıklarımızın bazı bölümlerini satmayı, transfer etmeyi veya birleştirmeyi tercih edebileceğimiz üçüncü taraflar. Alternatif olarak, başka şirketleri satın alma veya onlarla birleşme olanaklarını değerlendirebiliriz. Eğer şirketimizde böylesi bir değişiklik olursa, o zaman şirketin yeni sahipleri sizin kişisel verilerinizi bu gizlilik bildiriminde belirlendiği biçimde kullanabilirler.

Tüm üçüncü taraflardan sizin kişisel verilerinizin güvenliğine ve gizliliğine riayet etmelerini ve verilerinize yasalara uygun biçimde muamele etmelerini isteriz. Üçüncü taraf servis sağlayıcılarımızın sizin kişisel verilerinizi kendi amaçları için kullanmalarına izin vermeyiz ve kişisel verilerinizi yalnızca belirlenmiş amaçlar için ve talimatlarımıza uygun olarak işlemelerine izin veririz.

6. ULUSLARARASI TRANSFERLER

Dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren grup şirketlerimiz ile üçüncü taraf hizmet sağlayıcılar ve ortaklar. Bu, kişisel verilerinizin ikamet ettiğiniz ülkeden farklı ülkelere transfer edilebileceği ve buralarda işlenebileceği anlamına gelir. Bu ülkeler, kendi ülkenizin yasalarından farklı ve bazı durumlarda onlar kadar koruyucu olmayabilecek veri koruma yasalarına sahip olabilirler.

Bununla birlikte, kişisel verilerinizin bu gizlilik bildirimi uyarınca korunmasını istemek üzere uygun tedbirleri almış bulunuyoruz. Bunlar arasında, tüm grup şirketlerinin AEA ve Birleşik Krallık’tan işledikleri kişisel bilgileri Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık veri koruma yasası uyarınca korumalarını zorunlu kılan, kişisel verilerin grup şirketlerimiz arasındaki transferlerine yönelik Avrupa Komisyonu’nun Strandart Sözleşme Hükümleri’nin uygulanması da yer almaktadır. Benzer uygun önlemleri üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarımız ve ortaklarımızla da uygulamaya koymuş bulunuyoruz ve daha fazla bilgiye, dataprotection@renishaw.com adresinden talepte bulunarak ulaşabilirsiniz.

7. VERİ GÜVENLİĞİ

Kişisel verilerinizin kazaen kaybolmasını, kullanılmasını veya bunlara yetkisiz bir biçimde erişilmesini, bunların değiştirilmesini veya ifşa edilmesini önlemek için uygun teknik ve güvenlik önlemlerini almış bulunuyoruz. İlaveten, kişisel verilerinize erişimi yalnızca onlara erişmek için bir iş ihtiyacına sahip olan çalışanlara, temsilcilere, yüklenicilere ve diğer üçüncü taraflara sınırlandırabiliriz. Bunlar sizin kişisel verilerinizi yalnızca talimatlarımız üzerine işleyeceklerdir ve bir gizlilik yükümlülüğüne tabidirler.

Tüm kişisel veri ihlali şüpheleriyle ilgilenmek üzere prosedürler uygulamaya koymuş bulunuyoruz ve bir ihlal durumunda sizi ve yasal olarak yapmak zorunda olduğumuz durumlarda tüm uygun düzenleyicileri bilgilendireceğiz.

8. VERİ SAKLAMA

KİŞİSEL VERİLERİMİ NE KADAR SÜRE KULLANACAKSINIZ?

Kişisel verilerinizi yalnızca, tüm yasal, muhasebe veya bildirim gerekliliklerini yerine getirme amaçları dahil olmak üzere, toplama amaçlarımızı yerine getirmek için gerekli olduğu süre boyunca saklayacağız.

Bu sürenin sonunda, kişisel verilerinizi ya siler ya da anonim hale getiririz veya bu mümkün değilse (örneğin kişisel verilerinizin yedekleme arşivlerinde depolanmış olması nedeniyle), o zaman kişisel verilerinizi güvenli biçimde saklar ve silme işlemi mümkün oluncaya dek başkaca herhangi bir işlemeye tabi tutulmamasını sağlarız.

9. YASAL HAKLARINIZ

Belirli durumlarda, kişisel verilerinizle ilgili olarak veri koruma yasaları altında haklarınız vardır.

 • Kişisel verilerinize erişim isteme - genel olarak bir “veri nesnesi erişim isteği” olarak bilinir. Bu, sizinle ilgili olarak elimizde bulunan kişisel verilerin bir kopyasını almanızı ve onları yasal biçimde işleyip işlemediğimizi kontrol etmenizi sağlar.
 • Kişisel verilerinizin düzeltilmesini isteme - bu, sizinle ilgili olarak elimizde bulunan eksik veya yanlış verileri düzelttirmenizi sağlar, ancak bize sağlayacağınız yeni verilerin doğruluğunu teyit etmemiz gerekebilir.
 • Kişisel verilerinizin silinmesini isteme - bu, kişisel verilerinizi işlemeye devam etmemiz için iyi bir gerekçe kalmadığında bunları silmemizi veya kaldırmamızı istemenizi sağlar.
 • Kişisel verilerinizi işlememize itiraz etme - meşru bir çıkara güvendiğimiz ve sizin bunun temel hak ve özgürlüklerinizi etkilediğini düşündüğünüz durumlarda veya kişisel verilerinizi doğrudan pazarlama amaçları için işlediğimiz durumlarda.
 • Kişisel verilerinizin işlenmesinin kısıtlanmasını isteme - bu, belirli durumlarda kişisel verilerinizin işlenmesini askıya almamızı istemenizi sağlar.
 • Kişisel verilerinizin transferini isteme - belirli koşullara tabi olarak, bize sağladığınız ve tarafımızca otomatik yollarla işlenen kişisel verileri, yapılandırılmış, yaygın biçimde kullanılan makine tarafından okunabilir bir formatta alma hakkına sahipsiniz.
 • Verilerinizi işlememize verdiğiniz izni geri çekme - kişisel verilerinizi işlememizin izninize dayalı olduğu durumlarda, izninizi istediğiniz zaman geri çekme hakkına sahipsiniz. Bu, geri çekme kararınızdan önce gerçekleştirdiğimiz herhangi bir işlemenin yasallığını etkilemeyeceği gibi, izin dışındaki yasal işleme gerekçelerine dayalı olarak kişisel verilerinizin herhangi bir işlenmesini de etkilemeyecektir.

Eğer yukarıda belirtilen haklardan herhangi birini kullanmak isterseniz lütfen dataprotection@renishaw.com adresiyle iletişime geçin.

Size gönderdiğimiz pazarlama iletişimlerini almaktan istediğiniz zaman vazgeçebilir ve bunların gönderilmemesini talep edebilirsiniz. Bu hakkınızı, size gönderdiğimiz “abonelikten ayrıl”, “vazgeç”, “tercih merkezi” veya benzeri bağlantılara tıklayarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca, kişisel verilerinizin toplanması ve kullanılmasıyla ilgili olarak bir veri koruma otoritesine şikayette bulunma hakkına da sahipsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen yerel veri koruma otoritenizle iletişime geçin. (Avrupa Ekonomik Alanı, İsviçre ve belirli Avrupa dışı ülkelerdeki (ABD ve Kanada dahil) veri koruma otoritelerinin iletişim bilgilerini burada bulabilirsiniz.

GENELLİKLE ÜCRET İSTENMEZ

Kişisel verilerinize erişmek (veya diğer haklardan birini kullanmak) için bir ücret ödemek zorunda olmayacaksınız. Bununla birlikte, isteğiniz açıkça temelsiz, tekrarlı veya aşırı ise makul bir ücret talep edebiliriz. Alternatif olarak, bu durumlarda isteğinize olumlu yanıt vermeyi reddedebiliriz.

SİZDEN İSTEYEBİLECEKLERİMİZ

Kimliğinizi teyit etmemize ve kişisel verilerinize erişme hakkınızı (veya diğer haklarınızdan birini kullanmanızı) sağlamamıza yardımcı olmak üzere sizden belirli bilgiler talep edebiliriz. Bu, kişisel verilerin bunları alma hakkına sahip olmayan herhangi bir kişiye ifşa edilmemesini sağlamaya yönelik bir güvenlik önlemidir. Ayrıca yanıtımızı hızlandırmak üzere isteğinizle ilgili olarak sizden daha başka bilgiler istemek üzere sizinle iletişime geçebiliriz.

YANIT VERMEK İÇİN SÜRE SINIRI

Tüm meşru isteklere bir ay içerisinde yanıt vermeye çalışırız. Eğer isteğiniz özellikle karmaşıksa veya bir dizi istekte bulunmuşsanız bu süre nadiren bir aydan daha uzun olabilir. Bu durumda sizi bilgilendirecek ve gelişmelerden haberdar edeceğiz.

10. GÜNCELLEMELER

Bu gizlilik bildirimini, değişen yasal, teknik veya işle ilgili gelişmelere cevaben zaman zaman güncelleyebiliriz. Bu gizlilik bildiriminin en son ne zaman güncellendiğini, bu gizlilik bildiriminin en üstünde görüntülenen “son güncellenme” tarihini kontrol ederek öğrenebilirsiniz.